Съдът на ЕС гледа делото срещу Урсула фон дер Лайен за тайните съобщения с Pfizer
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Решение на съда за скритата комуникация на фон дер Лайен при сделката за ваксини
Днес Съдът на Европейския съюз (EUCJ) ще се произнесе по делото срещу председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен относно текстовите съобщения, които тя е обменяла с изпълнителния директор на Pfizer Алберт Бурла по време на преговорите за ваксини срещу COVID-19.
Ключовият въпрос в делото е дали Европейската комисия е нарушила принципа на прозрачност, като е отказала да предостави достъп до текстовите съобщения между фон дер Лайен и шефа на Pfizer. Делото е заведено от вестник "Ню Йорк Таймс" през 2023 г., след като Комисията отказа да предостави тези съобщения в отговор на заявка за достъп до информация.
Европейската комисия твърди, че не може да намери текстовите съобщения, защото те не са били записани и архивирани. Според позицията на Комисията, подобни съобщения се архивират само когато съдържанието им се счита за "съществено".
"Комисията никога не е отричала съществуването на размяна на текстови съобщения. Това, което се твърдеше, е, че тази размяна не съдържаше важна информация," заяви представител на ЕС.
Делото се разглежда като тест за председателката на Европейската комисия, чието управление понякога е било обвинявано в централизирано и непрозрачно вземане на решения. В центъра на спора са преговорите между фон дер Лайен и Бурла, довели до договор с Pfizer за доставка на 1,8 милиарда дози ваксини - най-големият договор за ваксини, сключен от ЕС по време на пандемията.
Решението на съда може да има дългосрочни последици за начина, по който институциите на ЕС третират електронната комуникация и прозрачността. Ако съдиите постановят, че текстовите съобщения трябва да се считат за официални документи, подлежащи на правилата за прозрачност, това ще наложи съществени промени в практиките на Комисията.
Предистория на случая
Случаят става публично известен през април 2021 г., когато "Ню Йорк Таймс" разкрива съществуването на съобщенията между фон дер Лайен и Бурла. През януари 2022 г. европейският омбудсман Емили О'Райли определя като "лошо администриране" отказа на Комисията да предостави съобщенията и призовава за повече прозрачност.
Паралелно с това, Европейската прокуратура (EPPO) провежда разследване на начина, по който са били провеждани преговорите за закупуване на ваксини в ЕС, включително ролята на фон дер Лайен в тези преговори.
Решението на Съда на ЕС се очаква с голям интерес, тъй като може да окаже влияние върху репутацията на фон дер Лайен и да има последици за втория ѝ мандат като председател на Европейската комисия, който започна на 1 декември 2024 г.