Русия благодари на Сърбия за верността
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Москва оцени високо сръбската съпротива срещу Запада
Русия изрази официална благодарност към Сърбия за запазването на нейния суверенитет, независимост и правилно разбиране на общата история в условията на засилен международен натиск, съобщават от БГНЕС. Заместник-председателят на Съвета на Федерацията на Русия Константин Косачев подчерта значимостта на сръбската позиция, която според Москва успешно устоява на опитите за изолиране на руската държава.
Натискът от страна на Запада
Косачев отбеляза, че Сърбия се намира в изключително сложно положение, тъй като икономиката и търговските ѝ отношения зависят сериозно от запазването на нормален режим с държавите от Запада. По поради тази причина Москва оценява високо факта, че Белград не се поддава на външния натиск. Пред проправителственото сръбско издание "Политика" руският сенатор коментира настоящата геополитическа ситуация на Балканите.
“Без всякакво съмнение Европейският съюз, следвайки НАТО, води агресивна, завоевателна политика на разширяване – на места правно, а на други фактически”, заяви Константин Косачев. По неговите думи в тази западна тактика, която вече се превръща в дългосрочна стратегия, ясно личи стремежът Русия да бъде изолирана, като бъдат отнети всички нейни традиционни съюзници.
Стратегия за приятелство и сътрудничество
Руският държавник допълни, че подобни действия се наблюдават както в непосредствено граничещите с Русия страни, така и в държавите, които се стремят да запазят своята независимост. Според него Сърбия е сред основните примери за нации, които отстояват автентичното разбиране за историческите си връзки с Москва.
Косачев увери, че Кремъл следи внимателно всички политически движения в региона и разбира предизвикателствата пред Белград. Той изрично посочи, че руското ръководство се ръководи изцяло от официалните изявления на сръбските лидери, които декларират, че външнополитическата им стратегия остава непроменена.
“Поради тази причина отправяме искрени думи на благодарност към нашите сръбски партньори”, заключи заместник-председателят на Съвета на Федерацията, потвърждавайки курса към запазване на възможно най-добросъседски отношения между двете страни.























