Русе превърна най-дългото знаме в символ на единството
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 6
Над 900-метровият трибагреник, развят на 3 март, се превърна в ценен спомен за русенски институции
На тържествена церемония под наслов "Знаме от памет и дух" в зала "Европа" на Доходното здание в Русе бяха връчени символични фрагменти от най-дългото българско знаме. Инициативата е на екипа на СУ "Васил Левски", по чиято идея на празничния 3 март бе развят и 900-метровият национален флаг в крайдунавския град.
Церемонията бе открита от директора на училището Мария Тодорова, която в емоционално слово подчерта значението на споделената памет, съпричастността и вярата в общото. Тя припомни как стотици русенци са се обединили около каузата не в търсене на рекорд, а като израз на принадлежност, признателност и историческа приемственост.
В духа на тези послания бе представен и документалният филм "Хаветът на буквите" – разказ за духовните основи на българската писменост и живата връзка между минало, език и идентичност.
В рамките на церемонията бяха връчени символични фрагменти от знамето на институции и личности, които подкрепиха неговото създаване и реализация. Части от националния трибагреник получиха Георги Георгиев – заместник областен управител на област Русе, д-р Росица Георгиева – началник на Регионалното управление на образованието в Русе, Елисе Куртезова – административен директор на лечебни заведения "Медика", както и представители на училища, детски градини, читалища, образователни институции, лечебни заведения и русенския бизнес.
Кметът на община Русе Пенчо Милков се обърна към присъстващите: "От идеята до онзи ден, в който развяхме знамето, всички вие сътворихте не просто момент, а памет. Днес носим този миг в сърцето си като предизвикателство да сме достойни, да пазим България не на думи, а с дела. Нека поставим над себе си каузи, които ни обединяват и възвисяват".
Финалът на вечерта поставиха ученици, които изпълниха поетичен рецитал със строфи от Паисий, Иван Вазов и послание за будителския дълг и за силата на българския дух.
Докладвай този коментар за нередност
×Още като : Обявиха, че го шият това знаме попитах точно в този сайт - после ще го нареждат ли като баница или торта. То пък взеха, че точно това направиха
Докладвай този коментар за нередност
×Самата аз: Тодорова пропусна в словото си да се похвали какво "единство" е постигнала в СУ"В. Левски" за краткото време, в което се опитва да управлява. Не посмя да сподели с обществеността, каква радост и удоволствие за нея е да самонапускат качествени и обичани педагози. Думичка не каза за иновативни си метод " Подпиши сам белия лист". Скромна жена. С това не се хвали. Чест е за нея, когато влизат с пълна чанта в кабинета ѝ. Оooo, излизат... с празни ръце, но със спретната интрига срещу поредния набелязан колега и усмивка, искрена и широка. Да кажем ли „Браво, Тодорова !“Но, така не се прави! Не е честно! Не е почтено! Не е морално! Не е човешко! По-добре се откажи навреме, още не е станало късно!
Докладвай този коментар за нередност
×до 2: Оправи нонсенса и дай истинските лауреати
Докладвай този коментар за нередност
×Прави сте, 1 и 2: Липсва им само руския байряк. Като на ония родоотстъпници, които го размятват на Шипка на трети март.
Докладвай този коментар за нередност
×Умрях от смях! : Само като ми мина погледът през "Хаветът на буквите" и "Елисе Куртезова" и спрях да чета нататък. Нонсесът не е в идиотските грешки всъщност, а в "лауреатите" на псевдонаградите. Поредната гавра с русенци. Отделна тема е заиграването с това патиотарство, още повече за мократа фантазия за "единство" в жестоко разделеното ни общество. Благодарение и на някои от снимчиците.