Русе отменя местната регистрация на електрическите тротинетки
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Създават единен национален регистър за електрическите превозни средства
Общинската администрация в Русе внесе официално предложение за изменение на Наредба №31, с което отменя досегашните местни правила за регистрация на електрическите тротинетки. Причината за категоричната промяна са приетите в началото на 2026 година поправки в Закона за движението по пътищата, които прехвърлят контрола върху индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) изцяло на държавно ниво.
Нов национален регистър
След законовите промени се създава изцяло нов, единен електронен регистър под шапката на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“. Условията и редът за вписване на тротинетките вече ще се определят централизирано чрез специална наредба на Министерския съвет.
По този начин отпада правното основание общинските съвети в страната да уреждат регистрацията и отчетността на тези превозни средства чрез свои собствени нормативни актове, както досега в Русе.
Каруците остават по старите правила
От общинската администрация уточняват, че премахването на текстовете от Наредба №31 касае единствено електрическите тротинетки. Местната нормативна уредба за превозните средства с животинска тяга остава напълно непроменена и продължава да се прилага стриктно на територията на общината.
Ограниченията за скоростта остават
Въпреки отмяната на местната регистрация, правилата за безопасност на пътя в града не се променят. Всички въпроси, свързани с ограничаване на скоростта и стриктното определяне на зони за движение и паркиране на електрическите тротинетки, са детайлно уредени в друга местна разпоредба – Наредба №18 на Общински съвет – Русе. Тези рестрикции не се засягат от настоящото предложение и остават в пълната си сила на територията на града.



















