Работодателят е длъжен да изплаща пропусната отпуска

0
Това реши съдът на ЕС
Това реши съдът на ЕС Видео: БНТ

Съдът на Европейския съюз разгледа няколко случая от Германия на неизползван годишен отпуск.

Със своето решение съдиите в Люксембург подсилиха правата на работниците и служителите. Така например изплащането на отпуск, при приключване на трудово правоотношение, се запазва и в случаите, когато не е предявено искане за ползване. Освен това, при смърт на наследниците следва да се изплати неизползваният отпуск, съобщи БНТ.

Нито почивка на море, нито излет в планината, нито отдих вкъщи. Понякога въпреки желанието, се случва така, че отпуската се изпуска. Тогава има основания да се поиска от работодателя изплащане на неизползваното, но полагащо се време и то без предварително заявление. Това решиха съдиите в Люксембург днес.

Според тях платеният годишен отпуск не бива автоматично да се изтрива, само защото не е подавана заявка. В края на трудовите правоотношения може да се поиска изплащане. Съдът на Европейския съюз обаче не излага работодателите на произвол. Той ги призовава да подканят служителите или работниците да ползват отпуск. Ако те се откажат, тогава не се дължат пари.

По друг иск, магистратите в Люксембург стигнаха по-далеч. При смърт, наследниците могат да поискат от работодателя на починалия да изплати неизползвания до края на годината, но дължим отпуск.

Решението днес означава, че българските съдилища трябва да се съобразят с него, когато разглеждат трудовоправни казуси. При разлики със законодателството на нашата страна, се налага то да бъде синхронизирано.

Източник: БНТ
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари