Правителството предлага 20 април да стане официален празник

2
Кабинетът предлага Кодексът на труда да регламентира "Ден на българския героизъм"
Кабинетът предлага Кодексът на труда да регламентира "Ден на българския героизъм" Снимка: БНТ / Архив

Кабинетът предлага Кодексът на труда да регламентира "Ден на българския героизъм"

Министерството на образованието и науката (МОН) внесе за обществено обсъждане проект за изменение на Кодекса на труда, с който 20 април да бъде обявен за нов официален почивен ден в България, съобщават от "24 часа". Предложението е инициирано от служебния министър проф. Сергей Игнатов и цели да увековечи паметта за Априлското въстание от 1876 година, чиято 150-а годишнина страната ни отбелязва през 2026 година.

"Ден на българския героизъм"

В мотивите към законопроекта се посочва, че Априлското въстание е едно от най-героичните събития в българската история, организирано изцяло от българи без пряка външна помощ. Работното име, под което денят ще бъде записан в националния календар, е "Ден на българския героизъм".

Макар да е жестоко потушено, въстанието постига ключова политическа цел – поставя българския въпрос в центъра на европейската политика и проправя пътя към Освобождението и възстановяването на държавността. Според министър Сергей Игнатов и вносителите на документа, 20 април следва да заеме място редом до други значими дати като 3 март, 6 септември и 22 септември, а досегашната му липса сред официалните празници е исторически пропуск.

Без удар по бюджета

Ако промените в трудовото законодателство бъдат окончателно приети, датата автоматично ще стане неработен ден за всички граждани. Очаква се приемането на предложението да допринесе за укрепване на националната идентичност, съхраняване на историческата памет и повишаване на интереса към културния туризъм в страната.

В публикувания документ изрично се посочва още, че за прилагането на промените не са необходими допълнителни средства от държавния бюджет, както и че предложението е в пълно съответствие с правото на Европейския съюз.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    20 април
    На 20 април 1889 г. се е родил Адолф Шиклгрубер, известен като Хитлер
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Семеен скандал.

Жената крещи:

– Господи, защо не ме прибереш?

Мъжът:

– Господ да не е луд като мене, ма...

Нови коментари