По-строг контрол върху тротинетките със задължителната застраховка
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Застраховката ще обезщетява пострадалите от тротинетки
Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за електрическите тротинетки ще позволи въвеждането на по-обширен контрол върху водачите на тези превозни средства. Това заяви днес пред журналисти главен инспектор Светослав Шишийски, началник на сектор "Пътна полиция" при Областната дирекция на МВР в Ловеч.
"Когато тротинетките бъдат регистрирани и се спазват изискванията за управление от страна на водачите, ще има и по-малко настъпили пътнотранспортни произшествия", прогнозира Шишийски.
От началото на 2025 година до момента в Ловешка област са регистрирани пет произшествия с електрически тротинетки, в които са участвали шестима души. По думите на началника на сектор "Пътна полиция", повечето от инцидентите са индивидуални – водачът губи контрол над управлението и се самонаранява.
Застраховката ще покрива щетите
Главен инспектор Шишийски обясни, че при наличие на "Гражданска отговорност", материалните щети, нанесени на трети лица при произшествие, ще бъдат поети от застраховката.
"При инциденти, при които се превозват двама участници и единият е пострадал като пътник, на него ще му бъдат обезщетени телесните повреди, които са му нанесени", уточни той.
Нови правила в сила от лятото
Според измененията в Закона за движение по пътищата, приети от парламента на второ четене през юли преди лятната ваканция на депутатите, водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка "Гражданска отговорност" и превозното средство да е регистрирано.
Новите разпоредби включват още задължителна каска за всички възрасти, забрана за движение в тъмната част на денонощието, минимална възраст от 16 години за управление и максимална скорост от 25 километра в час. Глобите за липса на застраховка достигат до 400 лева.























