Облекчават получаването на помощите за деца с починали родители

2
Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за семейни помощи за деца
Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за семейни помощи за деца Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за семейни помощи за деца

Основният мотив, с който се аргументират промените, е необходимостта от прецизиране на нормативната уредба, гарантираща правото на месечни семейни помощи за деца с един или двама починали родители. Промените са свързани с ясното и изрично регламентиране, че облекченият режим за отпускане на месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование и месечни помощи за отглеждане на дете до една година е приложим за децата и от двете възможни групи, се посочва в доклада на водещата комисия, предава БТА.

В хода на разискванията Илиана Жекова, заяви, че ПГ на ГЕРБ-СДС ще подкрепи законопроекта за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца. Предложенията в законопроекта целят да се гарантира правото на месечни помощи за деца с един или двама починали родители и да се предотврати различното тълкуване при прилагането на текстовете, свързани с отпускането на месечните помощи за тях. В допълнителните разпоредби на закона се добавят две нови дефиниции - дете с право на наследствена пенсия от починал родител и дете без право на наследствена пенсия от починал родител, уточни депутатът.

По думите на Жекова основната промяна е свързана с отпадане от допълнителните разпоредби на закона на понятието "дете с един жив родител". Според сега действащата редакция на Закона за социалните помощи под "дете с един жив родител" се има предвид ненавършило пълнолетие дете, както и навършилото пълнолетие, ако продължава да учи, до завършване на средното образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст, на което единият от родителите (осиновителите) е починал и което се отглежда от другия родител (осиновител), в случай че не е сключил граждански брак. Ако родителят, осиновителят сключи граждански брак, той формира ново семейство и месечните помощи за дете до завършване на средно образование се отпускат по общия ред, като се вземат предвид доходите на семейството, уточни тя. С отпадането на тази дефиниция се предоставя възможност децата с един или двама починали родители да продължат да получават детски добавки, без да се вземат предвид доходите на семействата, разясни Жекова. Тя посочи, че детски добавки имат право да получават и настойниците и попечителите, които отглеждат дете.

Предложеният законопроект е с основен мотив да урегулира предоставянето на месечни помощи на уязвима група деца, а именно децата с един или двама починали родители. Същевременно обаче има още една група деца, която остава извън обхвата на облекчен режим на предоставяне на тези помощи без доходен тест, която също заслужава внимание и подкрепа, добави депутатът. Между първо и второ четене на законопроекта от ГЕРБ-СДС ще внесем предложение, което да гарантира, че осиновителите, които отглеждат сами децата си, ще получават месечни помощи за деца до завършване на средното им образование, информира тя.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари