Найден Тодоров: Никога не е било особено лесно човек да е творец

0
Хората, които се занимават с изкуство, трябва да влачат света на гърба си, каза министърът на културата при посещението си в Русе
Хората, които се занимават с изкуство, трябва да влачат света на гърба си, каза министърът на културата при посещението си в Русе Снимка: Facebook

Хората, които се занимават с изкуство, трябва да влачат света на гърба си, каза министърът на културата при посещението си в Русе

Никога не е било особено лесно човек да е творец. Но идеята не е на творците да им е лесно. Хората, които се занимават с изкуство, трябва да влачат света на гърба си. Защото това са хората, които дават идеите, които инспирират другите, каза министърът на културата Найден Тодоров в Русе, пише БТА.

Той обясни, че, за съжаление, след сравнително възходящ период, за хората на изкуството през втората половина на миналия век, в момента вижда едно обратно отношение.

"Причините за това са много. Не оправдавам нито една от тях, но те са факт. И ние отново се явяваме в ситуация, в която трябва да пазим хората на изкуството, за да не загине самото изкуство. България в това отношение е щастлива да бъде част от Европейския съюз, където културата има своето прието място, и държавите от този съюз наистина пазят културата си. По тази причина съм сравнително спокоен за бъдещето на културата, но това не означава, че на хората на изкуството в момента им е лесно. И ние трябва да направим всичко възможно техният живот да стане една степен по-човешки", каза маестро Найден Тодоров.

Фестивалите в България са недофинансирани

"В момента, в който видях финансирането на различните фестивали в България, бях потресен, че е възможно с годините толкова много да е намаляло финансирането за тях. Причините са много и не искам да ги коментирам. Те са многостранни - обществени, икономически, политически. Но съм щастлив, че въпреки това в Русе се е запазил този дух на международния фестивал "Мартенски музикални дни", защото на много други места големи фестивали започнаха да залиняват. Русенският фестивал все още продължава да върви в една плоскост по-скоро нагоре", каза Тодоров.

Трябва да се работи с децата, за да открият класическата музика

"Децата трябва да откриват музиката. Ние трябва да сме наясно, работейки с тях, че когато станат тийнейджъри и после на по 20-30 години, те ще избягат от класическата музика. Но ние трябва да ги научим да я познават и когато мине този ранен период в техния живот - период на самодоказване, да се върнат отново към нея. Това е смисълът. Но това липсваше през последните 30 години. Щастлив съм и благодарен на всичко, което се случваше с Детската опера в Русе и във Варна, с Детския филхармоничен хор в Софийска филхармония. Вече се появяват такива структури, които работят с децата, за да се заражда в тяхното сърце любовта към класическата музика", каза министърът.

По думите му това не трябва да бъде само на отделни места, а в национален план.

"Тогава ще бъдем щастливи, че младите хора отново и отново ще се завръщат към класическата музика. Това не е нещо ново. Това е правено през годините назад. Това се прави и в другите държави. Вярвам, че ръководителите на културните институции в България са достигнали до тази истина, че ако искаме класическата музика да има бъдеще, трябва да започнем с най-малките", каза Найден Тодоров.

Музиката помага за преодоляване на разделенията в обществото

"Колкото е по-малко музиката в обществото, толкова по-голямо е разделението в обществото. Не знам дали хората го осъзнават, но дори в миналото е провеждан подобен социален експеримент - в Австралия, в Канада, в Нова Зеландия и той винаги е бил успешен. Музиката подпомага хората да разсъждават заедно, да мислят заедно, да се изгражда емпатията в отделния човек. Тогава изчезва тази агресия, която е типична за днешното общество. Ако ние искаме нашето общество след някакъв период от време отново да се върне към нормално съществуване, това минава през изкуствата", заяви Найден Тодоров.

По думите му причината политиците да не работят за това е много проста.

"Причината е, че културата, изкуствата, музиката правят така, че хората едва след 10-15 години да се успокоят и да могат отново да съчувстват един на друг, да изпитват добронамереност един към друг. Но един мандат на политиците е четири години. Те не разсъждават толкова напред, защото това не е в тяхната логика в момента. Но когато политиците започнат да мислят отново като държавници, тогава и това ще се случи", каза министър Найден Тодоров.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари