МЗ: Осем са случаите на менингококова инфекция от началото на годината
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Менингококова инфекция взе жертва, здравните власти в повишена готовност
Инвазивната менингококова болест, характеризираща се с есенно-зимна сезонност, продължава да бъде сериозен здравен проблем в България. От началото на 2025 година в страната са регистрирани осем случая на това тежко заболяване, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
За сравнение, през предходните години средният брой на регистрираните случаи е бил между 3 и 4 годишно, като пикът е достигнат през 2019 година с 11 заболели. Всички настоящи случаи са обстойно проучени от здравните власти, като става ясно, че заболелите са от различни области на страната и между тях няма установена епидемиологична връзка.
Тежки случаи при деца
На 25 март 2025 година Министерството на здравеопазването е получило тревожно съобщение от директора на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев" д-р Благомир Здравков за два особено тежки случая. Първият касае 11-месечно бебе със съмнение за фулминантно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност. Въпреки незабавните реанимационни действия в пълен обем, случаят е завършил с летален изход. Вторият случай е свързан с 13-годишно дете, което е диагностицирано с менингококова инфекция и се намира в тежко общо състояние.
Изпълнителна агенция „Медицински надзор" вече извършва проверка в лечебното заведение. За случаите своевременно са информирани РЗИ-София и РЗИ-София област, които незабавно са провели необходимите епидемиологични проучвания.
Мерки спрямо контактните лица
Четири от общо осемте регистрирани случая на инвазивна менингококова болест са при деца в ученическа възраст. Спрямо контактните лица на заболелите са предприети строги мерки – непрекъснато наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист, за да се предотврати възможното разпространение на болестта.
Оперативна среща за подобряване на диагностиката
От Министерството на здравеопазването подчертават, че навременната диагностика е от решаващо значение при това тежко заболяване. Във връзка с това на 26 март 2025 година е проведена оперативна среща между представители на здравното министерство, регионалните здравни инспекции и Националния център по заразни и паразитни болести.
На срещата са обсъдени възможностите за потвърждаване и типизиране на изпратените материали при съмнение за менингококова инфекция, както и разширяване на възможностите за диагностика чрез PCR метода в страната.
Ваксинация срещу менингококова болест
Менингококовата болест се причинява от различни групи менингококи. Срещу менингококи от групи А, С, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа на България. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, но към момента тя не е налична в страната.
Важно е да се отбележи, че тези имунизации са препоръчителни и не са включени в Имунизационния календар на Република България. Ваксините се прилагат при желание от страна на пациента или родителя/настойника срещу заплащане.