"Лудогорец" превзе Португалия!

0
"Лудогорец" излезе на първо място в Група С на Лига Европа
"Лудогорец" излезе на първо място в Група С на Лига Европа Снимка: Reuters

"Лудогорец" извоюва престижна победа 2:0 над "Брага" в Португалия и излезе на първо място в Група С на Лига Европа.

Козмин Моци откри в 25-ата минута, а след добра изява на Джоди Лукоки Раул Силва добута топката в собствената си мрежа в 56-ата минута.

Така след първите 3 мача в много тежката група "Лудогорец" събра 7 точки след 0:0 в Турция с "Истанбул Башакшехир" и победа с 2:1 над "Хофенхайм" в Разград. "Брага" има 6 точки след двете победи с по 2:1 над "Хофенхайм" и "Истанбул Башакшехир". В другата среща от третия кръг "Хофе" разби "Истанбул ББ" с 3:1 и се върна в битката за първите 2 места. Немците са с 3 точки, а турците останаха с 1, пише 24 часа.

Победата за "Лудогорец" над "Брага" бе първа за български отбор на португалска земя. Досега в историята родни клубове имаха едва два успеха в 18 срещи - и двата постигнати от "Левски". Като гости от 9 срещи български клубове имаха 8 поражения в Португалия и едва едно равенство, постигнато от ЦСКА през 1982 г.

Димитър Димитров заложи на схема 5-4-1 в двубоя. Херо остави капитана Светослав Дяков резерва заради променената тактика. И 11-те титуляри за "Лудогорец" бяха чужденци. Носещият капитанската лента Марселиньо - все пак с български паспорт. Разградчани играха с трима централни защитници - Пластун, Моци и най-новото попълнение Рафаел Форстър. На бековете играят Сисиньо и Натанаел. В халфовата линия бяха Анисе, Горалски, Вандерсон и Марселиньо, а на върха на атаката излезе Джоди Лукоки.

Мачът в Брага започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите от горските пожари в Португалия.

В 8-ата минута Рикардо Ферейра вкара топката във вратата на "Лудогорец", но голът бе отменен след вдигнат флаг на страничния съдия за много тънка засада. В първите минути домакините изглеждаха малко по-добре. При центриране отляво Форстър изчисти, но топката мина близо до вратата на Ренан.

"Лудогорец" овладя положението и започна да следва начертаната тактика от Херо. Последваха разменени атаки. В 25-ата мин българите спечелиха ъглов удар. Вандерсон центрира, Моци се пласира отлично и нанесе удар с глава. Вратарят на "Брага" положи аксимални усилия да не я допусне в мрежата, но не успя - 1:0 за "Лудогорец".

В 27-ата мин Вандерсон направи отличен рейд отляво, навлече навътре, нагласи си топката и шутира към долния ляв ъгъл, но стражът Матеус изби с много добър рефлекс.

До края на първото полувреме "Лудогорец" владееше положението, задържаше умело топката, а изнервените домакини извършиха редица от груби нарушения.

В 55-ата мин "Брага" бе близо до изравняане. Раул Силва бе оставен непокрит след центриране от ъглов удар, но вратарят Ренан демонстрира рефлекс и отрази.

В 56-ата мин обаче "Лудогорец" пречупи амбицираните за обрат португалци. Разградчани пресираха защитата на "Брага", Марсело Виана тръгна да връща топката към вратаря си Матеус, но бързоногият Лукоки вече се бе втурнал да пресече подаването, изпревари стража и от малък ъгъл насочи топката към вратата. Тук и шансът помогна - топката срещна лявата греда и се върна фалцирана малко пред голлинията, срещна крака на притичалия Раул Силва и се озова във вратата - 2:0 за "Лудогорец".

"Брага" осъществи натиск, но "Лудогорец" издържа. С ключови изяви в този период беше вратарят Ренан. В 62-ата мин бе поредното му страхотно спасяване след опасен шут на Мартинс.

В 70-ата минута Франсержо стреля, Анисе се обърна инстинктивно с гръб и топката срещна задната част на ръката му. Реферът прецени, че шутът от по-малко от 2 метра пред Анисе и неволния характер на ситуацията не заслужават дузпа. Треньорът на "Брага" обаче избухна и бе изгонен от скамейката.

Марселиньо се поизтощи на тежкия терен под дъжда в Брага и бе заменен от Светослав Дяков.

В 88-ата мин Ренан спаси и опасен удар на Рикардо Ферейра.

В крайна сметка "Лудогорец" записа важна победа в Европа. В следващия кръг разградчани приемат "Брага" в България.

"БРАГА" - "ЛУДОГОРЕЦ" 0:2 (0:1)

Голмайстори: Моци (25), Силва (56-автогол)

"БРАГА": Матеус, Жеферсон, Хасан, Паулиньо, Карлос (58 - Мартинс), Ферейра, Франсержо (71 - А. Хорта), Силва, Вукчевич, Есгайо, Гояно (58 - Шадаш)

"ЛУДОГОРЕЦ": Ренан, Натанаел (85 - Саша), Моци, Форстър, Пластун, Сисиньо, Вандерсон, Горалски, Анисе, Лукоки (83 - Кешеру), Марселиньо (74-Дяков)