Ловци и природозащитници спасиха черен лешояд в Разлог
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0
Застрашената птица се е отклонила от естественото си местообитание и кацна на покрив
Необичайна спасителна операция се разигра в Разлог, когато черен лешояд - една от най-редките и застрашени птици в България, кацна върху покрива на къща в търсене на храна. Местни жители, ловци и природозащитници се включиха в спасяването на птицата, която носи GPS пръстен и е част от ято, обитаващо Кресненското дефиле.
Лешоядът се появил върху къщата на семейство Фарфарови, докато търсел храна в градските условия. "Гледам тук – черен, като лешояд е. Дали е лешояд, не мога да кажа, но имаше пръстен на крака. Обърнах се и казах на жената да не се уплаши – има едно пиле тук", разказа Христо Фарфаров.
Природозащитници се включиха незабавно
Съпругата му Финка Фарфарова описа поведението на птицата: "Лешояд с голяма човка. Обърна се насам-натам, ошупен, поседи дълго. Гледаше, гледаше. Сигурно беше и гладен. Поседе си, като страхлив, ошупен и уплашен".
Докато лешоядът почивал на покрива, местните жители извикали председателя на Ловно-рибарския съюз в Разлог – Георги Цеклеов. "Един съсед ми се обади, че срещу тях е кацнал някакъв голям орел. Отидох на място и видях, че не е орел, а черен лешояд. Свързах се веднага с Фонда за дивата флора и фауна. Оттам ни казаха да изчакаме и да видим дали ще отлети", обясни Цеклеов.
Проследяване чрез GPS координати
Птицата наистина отлетяла, но не много далеч – благодарение на GPS устройството ѝ, била засечена в близка пшенична нива. Екип от Фонда за дивата флора и фауна пристигнал на място и успял да я залови безопасно.
"Обадих се веднага, защото се притесних. С цялата истерия около черния леопард – помислих си, че може да стане нещо и с лешояда. Още повече, че в съседство има краварник, а и много овчарски кучета. Страхувах се да не го нападнат или убият", подчерта Цеклеов.
Рядко явление в градските условия
Лешоядът все още се намира под наблюдение на специалистите, които проверяват дали няма здравословен проблем. Появата на черен лешояд в градски условия е изключително рядка, а когато се случи, е важно да се действа бързо. Въпреки внушителните си размери, лешоядът е напълно беззащитен срещу хищници, когато е извън своето естествено местообитание.
Случаят показва важността на сътрудничеството между местната общност и природозащитните организации при опазването на застрашените видове в България.























