Коварният вирус, за който всяка бременна жена трябва да знае

0
Именно това е вирусът, причинил редица малформации и трайни увреждания у много новородени
Именно това е вирусът, причинил редица малформации и трайни увреждания у много новородени Снимка: Shutterstock

Хиляди жени по света ежедневно се заразяват с т.нар. Цитомегаловирус, без да осъзнават колко коварен може да се окаже той за техните бебета.

Болестта обаче е особено опасна за бременните – тя може да се окаже фатална за здравето и живота на нероденото бебе или да доведе до спонтанен аборт, пише сайтът Woman Hotnews.

Цитомегаловирусът е тип херпесен вирус, с който могат да се заразят хора от всички възрастови групи. Наричат го още “ковареният вирус“, тъй като не винаги се разпознава лесно и е особено опасен за бременни. Инкубационният период след заразяване е до 60 дни. През това време е е възможно да не се проявят никакви симптоми от инфекцията, след което да се появи внезапен общ спад на имунната система. Като цяло проявите му варират от лека хрема до симптоми, характерни за грипа - повишена температура, слабост, главоболие, продължителна треска.

Цитомегаловирусът може да нанесе сериозни вреди върху общото физическо състояние и здравето на нероденото бебе. При бебетата, които са родени с вроден ЦМГ, съществува риск от загуба на слух или зрение, както и от настъпване на други когнитивни увреждания. Също така рискът от развитие на церебрална парализа и епилепсия се увеличава значително.

Бременните жени са най-изложени на риск от ЦМГ заради високия риск от голям брой вродени дефекти, застрашаващи бебетата им. Именно това е вирусът, който стои в основата на това голям брой деца да се раждат с редица малформации и трайни увреждания.

Цитомегаловирусът поразява много различни органи. Може да предизвиква възпаление на черния дроб, далака, надбъбречните жлези, органите на урогениталния тракт, както и алергични реакции, обрив, сърбеж. Заради спадналия имунитет цитомегаловирусната инфекция е причина за често боледуване от респираторни и други заболявания. Особеност при цитомегаловирусната инфекция е повишеното слюноотделяне. Възможно е да се засегнат кръвоносните съдове на очите. При жените вирусът поразява матката, маточната шийка, при мъжете – уретрата и тестисите.

Заразяването може да се осъществи чрез: полов контакт, при въздушно-капков път, чрез слюнка, при преливане чрез кръв, или трансплантация на орган, чрез плацента при бременност, по време на раждане, при кърмене на бебето.

Към момента не е налична ваксина срещу ЦМГ. Ето защо едниствената предпазна мярка е високата информираност. Колкото повече хора говорят за вируса и са наясно с него, толкова по-добре. ЦМГ не се лекува, но може да се потисне. За целта се прилага комплексна терапия. Нейната задача е да спре вирусната инфекция и да повиши защитните сили на организма. За съжаление все още не са открити средства, които да отстранят цитомегаловируса от тялото, той остава завинаги в него. Целта на лечението е да се потисне активността му и да се поддържа неговото пасивно състояние. Носителите на инфекцията трябва да водят здравословен начин на живот, да се хранят пълноценно, да приемат достатъчно витамини. Самолечението е недопустимо при активиране на вируса, само лекарят може да назначи адекватна антивирусна терапия с имунностимулиращи средства.

Ако сте бременна, намалете риска от ЦМГ, като спазвате строга хигиена по отношение на приборите за ядене – лъжици, вилици, чаши, чинии и т.н. Когато целувате детето си, се старайте да го правите без слюнка. Вместо бузките или устните, целувайте детето си по челото или главичката. Не пестете прегръдките. Редовно мийте всички елементи, които са или ще бъдат в контакт с вашето бебе.

Източник: WomanHotnews
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

"След всяко ядене ставаш все по-самотен."
Стара канибалска поговорка

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари