Кирил Ананиев: Никой няма да прави българския бюджет отвън

0
Заместник-министърът е категоричен, че Европейската комисия няма да прави българския бюджет
Заместник-министърът е категоричен, че Европейската комисия няма да прави българския бюджет Видео: NOVA

Заместник-министърът е категоричен, че Европейската комисия няма да прави българския бюджет

България официално влезе в еврозоната, а заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев определи това като "финалната права на една национална кауза за пълноправно членство на България в Европейския съюз". В интервю за NOVA той подчерта, че последната крачка е присъединяването към еврозоната.

"Това е финалната права на една национална кауза за пълноправно членство на България в Европейския съюз. Последната крачка е присъединяването към еврозоната," каза Кирил Ананиев.

Според заместник-министъра се увеличава и доверието на кредиторите на България. По отношение на изготвянето на бюджета - това си остава национален суверенитет, заяви той категорично.

"Никой няма да прави българския бюджет отвън. Европейската комисия може да прави оценка и да дава препоръки, но крайното решение си е наше," подчерта Ананиев.

Спекула на търговците

Заместник-министърът адресира и основните притеснения на българските граждани. "Основното притеснение на хората са цените и инфлацията, но смяната на една валута не увеличава инфлацията. Това е спекула на търговците на пазара," посочи той.

По думите на Ананиев влизането в еврозоната е поредната стъпка, която дава гаранция за макроикономическата стабилност на държавата. С приемането на единната валута ще се повиши и доверието на инвеститорите в България, а това означава повече работни места и по-високи доходи.

Препоръки, но не задължения

Ананиев обясни, че Европейската комисия може да дава препоръки, когато се нарушава изискването за бюджетен дефицит и размера на държавния дълг.

"Но те не ни казват – намалете пенсиите, социалните плащания, заплатите. Ние влизаме в рамките на Маастрихтските критерии с национални мерки, а именно – какви приходни мерки да въведе, за да може да осигури необходимия ресурс на държавата и къде може да се ограничим," обясни той.

Валутните резерви остават

По темата за резерва в Българската народна банка и твърдението, че някой може да го открадне, Ананиев каза, че това говорене е популизъм.

"БНБ ще продължи да управлява валутните си резерви по начина, по който ги управлява и до този момент. Те са съобразени с механизмите на ЕЦБ. Нищо няма да излезе от активите на баланса на БНБ," беше категоричен той.

Заместник-министърът заяви, че българският лев не изчезва, а става част от единната европейска валута, която е втората по значимост в света.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари