Какво да правим със старите пари след въвеждането на еврото
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Три институции ще участват в процеса на преход към еврото
След въвеждането на еврото като официална валута в България, гражданите ще имат множество възможности да обменят своите левове, съобщава DarikNews.bg. Българската народна банка (БНБ) ще осигури дългосрочно решение за всички, които притежават стари български левове.
Централната банка поема ангажимент да обменя неограничено количество банкноти и монети от левове в евро без такси и времеви ограничения. Това означава, че българските граждани ще могат да обменят своите левове по официалния валутен курс дори години след въвеждането на еврото.
Временни възможности за обмяна
Търговските банки също ще участват активно в процеса на преход към новата валута. В първите шест месеца след въвеждането на еврото, те ще извършват безплатна обмяна на неограничени суми по официалния курс. При суми надвишаващи 30 000 лева ще се изисква предварителна заявка, подадена минимум три работни дни по-рано. Същото правило важи и за внасяне на левове по сметка в евро.
Услуги на "Български пощи"
"Български пощи" - Еднолично акционерно дружество ще предоставя възможност за обмяна през първите шест месеца при следните условия:
- Безплатна обмяна до 1000 лева на ден за физическо лице
- Обмяна между 1000 и 10 000 лева на ден ще се извършва в определени пощенски клонове след предварителна заявка от 3 до 5 работни дни
- Услугата няма да е достъпна за суми над 10 000 лева на ден за едно лице
- Обмяната ще се извършва само в населени места без банкови клонове
Преходен период
През първия месец от въвеждането на еврото, левовете ще продължат да бъдат законно платежно средство на територията на България. Експертите препоръчват своевременна обмяна на наличните левове, за да се избегнат евентуални затруднения в бъдеще.