Как учат децата на дисциплина в японските училища?

6
Български деца споделят опита си от обучението в Страната на изгряващото слънце
Български деца споделят опита си от обучението в Страната на изгряващото слънце Видео: NOVA

Български деца споделят опита си от обучението в Страната на изгряващото слънце

На повече от 9000 километра от България, няколко български деца започнаха своята учебна година през април в Япония. Образователната система в азиатската страна се отличава със специфични правила и традиции, които формират не само знанията, но и характера на учениците.

Ежедневие и правила в японското училище

В японската образователна система началното образование обхваща периода от първи до шести клас. Учениците се придвижват самостоятелно до училище по предварително определени маршрути, включващи преминаване през въздушни мостове поради интензивния градски трафик.

Петър Николаев, родител на български ученик в Токио, споделя пред NOVA: "В японските училища много се набляга на това децата да се научат да се държат добре в обществото. Всяка сутрин, когато отиват към училището по пътя те поздравяват директора и други хора, които срещат по улицата, казват 'охайо годзаймас'".

Специфики на учебния процес

Кадзуйоши Кано, директор на Начално училище "Хаташиро" в Токио, обяснява политиката относно домашните работи: "Количеството на домашната работа зависи от това, в кой клас е ученикът – в първи клас, децата имат самостоятелна подготовка вкъщи, която трябва да отнеме на всеки около 10 минути, а в шести клас – 60 минути".

Практически умения и отговорности

В японските училища липсва помощен персонал. Учениците се организират в групи от 5-6 души, които се редуват в сервирането на храната. Директорът Кано пояснява: "Учим учениците да поемат отговорност за нещата, които правят – ако си изцапал – трябва да си изчистиш, ако си разхвърлял – сам трябва да си подредиш".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари