Къде е най-безопасно да застанем по време на заметресение?

0
Трусът в Непал не може да повлия на далечни региони като България
Трусът в Непал не може да повлия на далечни региони като България Видео: Нова ТВ

"В случая с поредното силно земетресение в Непал природата ни опроверга. Случи се това, което не е обичайно – последва по-силен трус", това заяви в студиото на "Здравей, България" по Нова ТВ сеизмологът проф. Бойко Рангелов, преподавател в Минно-геоложкия университет.

По думите му обяснението е, че трусът е вследствие на колизията на индийската плоча, която се сблъсква с азиатската. Този процес е започнал преди около 20 млн. години и продължава и до ден днешен все така активно.

На въпрос възможно ли е това да повлияе на подобни процеси и в региони, близки до България, сеизмологът беше категоричен, че това няма да се случи у нас.

Такива далечни разстояния не следва да бъдат активизирани от подобен трус, аргументира се той.

България за интервала от 1900 до 1930 г. са станали четири земетресения с магнитуд над 7. След това до ден днешен такъв трус не е имало. Тоест такава акумулация на напрежение, която да е циклична, не съществува".

Според сеизмолога няма универсална рецепта за това къде е най-безопасно да застанем в затворено помещение по време на трус. По думите му това до голяма степен зависи от самото строителство.

"Ако се намираме в стара сграда, трябва да застанем под касата на вратата. Ако обаче сме в нова – близо до средата на сградата, далече от външните стени. При панелите пък трябва да стоим при асансьорната клетка", уточни проф. Рангелов.

Сеизмологът допълни, че Япония е единствената страна в света, която в момента притежава действаща система за ранно предупреждение за земетресения.

Източник: Нова Телевизия
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпа, детето не ще да заспи.
Да му изпея ли песен?
- Първо опитай с добро!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари