Иван Лечев: ФСБ спечели "Грами", но не ни пуснаха да отидем до Америка да я получим
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0
Музикантът тръгва на лятно турне с "Фондацията" и разказва за легендарното минало на ФСБ
Историята на Иван Лечев е преплетена с историята на времето, в което се превръща заедно с колегите си в част от една от великите рок банди на България. Неочаквано и за тях откриват, че пълнят стадиони в годините, в които това все още не е част от музикалната култура.
"С групата ФСБ получихме 'Грами' за аранжимент, но не ни пуснаха да отидем до Америка. Такава беше конюнктурата", спомня си музикантът пред NOVA телевизия.
Групата получава престижното отличие покрай албума "I'm Never Gonna Change" на големия латиноидол Хосе Фелисиано, в който е включена песента "Сиелито Линдо", аранжирана от ФСБ. "Бяхме спечелили 'Мелодия на годината' с парчето 'Обичам те до тук' малко преди това. И на него му беше писнало да свири на фламенко китара. Беше решил да се модернизира", разказва Лечев.
Цигулката - първият инструмент
Музикантът сподели и как е започнал да свири на цигулка. "Баща ми ме чу да пея. И на другия ден се оказах с цигулка в ръцете. А най-интересното е, че пиано не се и коментираше", заяви той.
"Цигулката е най-готиният инструмент на света, но докато се научиш да изкарваш звук от него - си кошмар и за себе си, и за тези около теб", добави Лечев. "Китарата дойде по-късно. Първата китара вкъщи я донесе по-големият ми брат. Винаги съм казвал, че на цигулка няма как да свириш легнал, но на китара можеш."
Новото начало на "Фондацията"
Иван Лечев и "Фондацията" започнаха да правят авторска музика. Първата им песен "Искам теб" е най-новият им проект. "Отдавна го обмисляхме. Но някак си не знам защо се получи, след като Кирил Маричков вече го няма. Ние и с него говорехме за това. Но решихме, че е дошло крайно време да го направим, и Дони направи първата крачка", разказа той.
Лятно турне започва от Пловдив
"Фондацията" се отправя на лятно турне през 2025 година. Първият концерт се проведе в Пловдив на 28 юни. Шумен, Разград, Русе, Бургас, Търговище и Добрич са останалите спирки от музикалната обиколка на легендарната супергрупа.























