Историческият музей в Русе получи дарение

1

Това е сватбен подарък от 40-те години на ХХ век

Сватбен подарък - стъклена кана с височина 20 см, шест метални чаши и поднос, са първото дарение на Русенския музей за 2023 г., направено от д-р Димитър Чернаков, археолог в музея. Сервизът за ликьор, запазен в семейството му, е принадлежал на негова баба. Това е сватбен подарък от 40-те години на ХХ век, на който са присъствали и бойните другари на младоженеца, които са оставили имената си на гърба на подноса. Това са господата Стр. Чулов, Вел. Р. Мощев, Нед. Чешмеджиев, Янко Абаджиев, подпор. К. Преславски, подпор. П. Чакалов, поручик Т. Даскалов.

Сервизът е серийно машинно изделие, вероятно изработено от алпака през 30-те г. на ХХ век в стил Ар деко. Каната е от кристално стъкло с рязана украса. Подобни изделия се продават в русенските магазини и през 40-те и са част от буржазното всекидневие, а с тях дамите са пиели домашно приготвена вишновка.

Подносът като дар има утвърдено публично значение. Припомняме, че при пристигането на Княз Александър Батенберг в Русе през 1879 г. му е подарен поднос с поздравителен надпис, а това е първият дар на младия княз от българския народ.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари