Иран иска България да преразгледа решението си за американските самолети
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Абас Арагчи разговаря с външния министър Велислава Петрова
Иранският външен министър Абас Арагчи призовава България да преразгледа решението си за временно разполагане на американски военни самолети в авиобаза "Безмер", съобщават от bTV. По време на телефонен разговор с българския си колега Велислава Петрова той изразява позиция, че този ход улеснява евентуална агресия срещу Иран и противоречи на традиционно добрите отношения между двете държави.
Предупреждения от Техеран
Според иранските държавни медии, цитирани от агенция Ройтерс, Абас Арагчи е категоричен, че одобрението на София да приеме американските сили е неприемливо. Техеран отправя сериозни предупреждения към държавите в региона и Европа.
„Държави, които позволяват територията им да бъде използвана за военни операции на САЩ срещу ислямската република, могат да се сблъскат с последствия“, е официалната позиция на Иран.
Иранският дипломат е провел отделен телефонен разговор и с външния министър на Кипър Константинос Комбос. В него той е акцентирал върху важността да не се допуска чуждестранни военни бази на острова да бъдат използвани за действия срещу Иран.
Логистика в база Безмер
Миналата седмица българският парламент одобри временното разполагане на до осем американски самолета-танкери KC-135 и до 250 души персонал във военновъздушната база „Безмер“. Това решение бе взето въпреки възраженията на Иран. София официално обяви, че не става въпрос за офанзивни оръжия и че тази логистична стъпка по никакъв начин не прави България страна във военни операции в Близкия изток.
Позицията на София
Българският министър на външните работи Велислава Петрова уверява Абас Арагчи, че е напълно изключено българска територия да се използва за преки военни действия.
„Решението на Народното събрание е в съответствие с ангажиментите на България, поети в рамките на стратегическото двустранно сътрудничество със САЩ, и е прието в съответствие с Конституцията и действащото българско законодателство“, посочва тя.
По думите ѝ предоставянето на базата е направено след официално искане от американската страна и не означава промяна в дипломатическия подход на България към Иран. Страната ни последователно апелира за незабавно прекратяване на военните действия и подновяване на разговорите за примирие, което да доведе до устойчиво споразумение.






















