Гласуване в COVID сектора на Онкологичния център

3
Суматохата и шумът около гласуването се усещат, но не се чуват, защото под предпазната маска е само собственото дишане
Суматохата и шумът около гласуването се усещат, но не се чуват, защото под предпазната маска е само собственото дишане Видео: БНТ

В Русе се очаква да гласуват и 117-ма души, поставени под карантина.

В COVID отделенията са отворени 5 избирателни секции.

Репортерът на БНТ Даниела Димитрова влезе при гласуващите в COVID сектора на Онкологичния център.

Заради страха от заразата вместо по петима членове на СИК в COVID отделенията в Русе влизат по трима души. Екипирани са с костюми. повечето са преболедували COVID или са ваксинирани.

Затова, че днес ще работят 12 часа сред вируса поискаха допълнително възнаграждение от 50 лева, но им беше отказано от ЦИК. В момента в COVID отделението на онкологичния център са настанени 26 пациенти. Повечето са в тежко състояние.

Тук реанимация няма, не достига и кислород. Част от концентраторите са купени от пациенти, преборили COVID-19. 10 души обаче са загубили битката с болестта през последните 4 месеца.

Суматохата и шума около гласуването в COVID отделението се усеща, но не се чува, защото под предпазната маска е само собственото дишане. На едното легло е човек на кислород, на другото е 41-годишният Милен Гаджев, който се заразил от съпругата си.

"Задух, температура, втрисане", разказва Милен Гаджев.

Въпреки че тялото му не се подчинява, с последни сили ще отиде да гласува в съседната стая.

Петър Петракиев вече е преборил вируса и ще бъде изписан до дни. Настроението му е по-добро, затова е сред първите гласували в COVID секцията.

Като председател на секционната избирателна комисия в COVID сектора Недялка Неделчева иска по-справедливо заплащане.

"Ние дори не знаем дори каква е сумата за която сме тук. Понеже сме хуманисти сме тук, пациентите, макар и в заразно отделение, трябва да упражнят гласа си", заяви Недялка Неделчева – председател на СИК в COVID отделение.

Лекарите се опитват да държат страха настрана, защото в критични ситуации, които са ежедневие тук, не им помага.

"Не може да се свикне, когато хора умират, с информирането на близките, че някой се влошава, тежко е", допълни пулмологът д-р Николай Евгениев.

Най-големият проблем в COVID отделението е недостигът на кислород.

"Винаги сме имали проблем с кислорода. Имали сме случаи пациенти да не реагират дори на 16 литра на минута обем кислород", добави д-р Камен Кожухаров – директор на КОЦ-Русе.

Директорът на онкоцентъра мечтае за кислороден генератор за болните от коронавирус и отива да гласува за по-добро здравеопазване, преди да поеме късното дежурство в COVID сектора, защото не достига медицински персонал.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари