Елисавета Белобрадова: Хронично болни ученици изместват общия прием след 7-ми клас

0
Народният представител иска промяна в правилата на МОН
Народният представител иска промяна в правилата на МОН Снимка: Letiashtata Kozzila Erato / Facebook

Народният представител иска промяна в правилата на МОН

Депутатът от „Демократична България“ Елисавета Белобрадова критикува механизма за прием на ученици с хронични заболявания след седми клас. Според нея настоящата нормативна уредба на Министерството на образованието и науката противопоставя децата, тъй като приетите по здравословни причини гимназисти заемат бройки от общия прием, вместо да бъдат класирани в допълнителни квоти.

Скок в броя на приетите по болест

След тазгодишното Национално външно оценяване данните на РУО - София показват, че 90 ученици са приети в различни столични гимназии по реда за деца с хронични заболявания. За сравнение, през последните няколко години средният брой на тези седмокласници е бил около 62, което представлява скок от близо 30 процента.

Народният представител подчертава, че само по себе си подпомагането на тези деца не е проблем, а напротив – „всяко общество има задължение да създава механизми за подкрепа на децата, които се сблъскват със здравословни предизвикателства“.

Конкуренция вместо подкрепа

Основният дефект на системата се крие в начина, по който се разпределят местата в паралелките. В България приемът в гимназиите е ключов момент, изискващ огромни усилия и средства от страна на семействата. Когато ученици с хронични заболявания бъдат приети по извънредната наредба, те не се добавят като надбройни в класовете.

Според Белобрадова, ако в едно училище влязат шест деца по здравословни причини, те автоматично заемат шест от местата на децата, борили се с резултатите си от изпитите. Това създава усещане за несправедливост и изкуствена конкуренция между различни уязвими групи в образователната система.

Липса на обективни критерии

Проблемът е бил известен още през миналата година, но вместо да бъде решен, предходното правителство е влошило ситуацията. Списъкът с конкретните болести е премахнат от наредбата, което напълно е заличило обективните критерии за прием по това направление.

Заради неясните условия и резкия скок на случаите, депутатът е отправил официален въпрос към Министерството на образованието и науката и РУО - София относно критериите, по които се определя тази бройка.

За да се тушира напрежението, Елисавета Белобрадова настоява през тази година да се отпуснат допълнителни извънредни места за децата, които заради тези квоти са останали извън желаните училища. Като трайно решение тя призовава МОН окончателно да измени наредбата и да извади децата с хронични заболявания от общия прием.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Дядо попе, жена ми беше на изповед, какво каза?

– Тайна... Само на излизане внимавай с рогата да не събориш иконите!

Нови коментари