Експерти: Прецедент е, че цената на килограм кашкавал у нас е три пъти по висока от килограм месо

8
​След опаковане и транспорт килограм кашкавал струва 17,50 лева, посочиха експертите
​След опаковане и транспорт килограм кашкавал струва 17,50 лева, посочиха експертите

След опаковане и транспорт килограм кашкавал излиза 17,50 лева, посочиха експертите

„През последните две години проследяваме три цени – цената на производството за литър краве мляко, изкупната цена – на каква цена то се купува, цената на дребно, има и междинна цена на едро – при тържищата и борсите. На производителите литър краве мляко струва средно 1,25 лева, което средно се изкупува за 1,05 лева, а след това го виждаме на щандовете за 3,70 лева“. Това коментира доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания на БАН, предаде bTV.

"Подобни фрапантни цифри има и при яйцата, и при кравето сирене и при кашкавала", посочи още той.

„През последните седмици цените на всички хранителни продукти се вдигат значително. Система за Агропазарна информация има 8 офиса в страната и следи 28 регионални града. Имаме и анкетьори за магазинната мрежа и за пазарите на едро. Обработваме информацията и я предоставяме на Министерството на земеделието“, коментира Мадлен Жекова.

„За да се произведе бутилка мляко в пластмасова бутилка с етикети, с производствени разходи, с транспорт и логистика, струва около 2,40 лева с ДДС“, посочи Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.

„Инфлацията в момента я обират производителите, фермерите. От десет литра краве мляко се произвежда 1 кг кашкавал. След опаковане, транспортиране, преработвателни предприятия кашкавалът излиза на 17,50 лева. В магазинната мрежа този кашкавал струва 30 лева“, коментира Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

„Надценката на агнешкото е най-малка, тя е само 20%“, посочи още той.

"Прецедент е, че цената на килограм кашкавал у нас е три пъти по висока от килограм месо. Производството на сурово краве мляко задоволява потребностите за него на около 60 - 65%. Субсидиите за старите членки и средните страни членки са по две. Българският потребител трябва да разбере, че фермерът не може да е донор и просяк. Не може упреците да са към него. Фуражът в момента е два пъти по-скъп, държавата може би трябва да се намеси за адекватно субсидиране“, коментира Димитър Зоров.

„80% от цялата търговия на дребно е фокусирана в шепа търговски обекти. Има цяла политика в процеса“, посочи Симеон Караколев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    4
    Българин
    Да си ги яадат ние пазарувам от чужбина на много по ниски цени
  • 7
    3
    Българин
    Ами ние нямаме претенции към фермерите, а към държавата, която за всичките тези години не направи нищо. А нашите велики журналисти за пореден път пробиха дъно по слугуване на "онеправданите" и така и не започнаха реално да освещават проблеми, като този с млеката и други хранителни продоволствия. Къде са държавното и европейското финансиране? Къде е контрола за спазването на проектите, които се финансират с евросредства? Не може в държава с електронни овце да няма и електронно мляко. Вместо да сега да се вайкат, че е скъпо, да се замислят защо се позволи да възникне такова триглав змей-монополист като "Асоциация за модерна търговия", която да налага свой ред в българската търговия. Мълчаха толкова години и сега, като народа за пореден път пропищя от скъпотията и свободията на някои "избрани", главните популисти на Републиката решиха да "решават" проблема. Когато димът отново падне и това стане новото нормално (разбирай минат изборите!) пак ще млъкнат. Отново ще се почне да се говори, че това е заговор, че Русия и Америка са ни виновни, обаче май хаоса си го направим ние, а?
  • 16
    2
    88
    Скоро и цената на краставиците ще мине цената на месото. Като не ги продадат ще могат да ги ползват по предназначение! На онова място отзад!
  • 20
    1
    плюс-минус
    Понапълняха, понатежаха. От сита храна, от возене в лукс автомобили... Не мислят как ще си платят отоплението, водата, таксата на входа на блока..... Не си броят левчетата от заплатката или пенсийката..... Не ходят с многогодишни обувки и дрехи..... И си правят каквото си искат с парите от нашите данъци: тлъсти заплати, воаяжи тук и по света, лукс, какъвто се сетите.... Бавни, важни, имат се за над народа. На изборите обещават едно, после си правят каквото си искат. И който иска и може, си крадва от нашите данъци. Я левче, я милиардче.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари