Драгомир Стойнев: Плащаме за услуга по договора „Боташ", която не ни е нужна
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

БСП смята, че „Булгаргаз" е в тежко финансово състояние, служебните кабинети са довели до неизгодния договор
Договорът с „Боташ" е довел до тежко финансово състояние на „Булгаргаз" и България плаща за услуга, която не ѝ е нужна. Това заяви депутатът от БСП и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев в интервю за предаването „Лице в лице" след изслушването в парламента относно договора с турската газова компания.
„От изслушването научих, че „Булгаргаз" са имали много притеснения относно този договор, че са заявявали по-малко количества, но накрая е подписан договор за количества, които не са ни нужни и ние съответно плащаме и висока цена", коментира Стойнев.
Той подчерта, че договорът е подписан на 3 януари 2023 г. от назначеното от президента Румен Радев служебно правителство с премиер Гълъб Донев. Споразумението е между „Булгаргаз" и „Боташ" за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващ пренос до България за период от 13 години – от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г.
Финансовите задължения
Според договора, страната ни плаща на Турция около 500 000 долара дневно за достъп и пренос по турската инфраструктура, независимо дали реално България доставя природен газ чрез тези съоръжения.
„И доста е притеснително, че в крайна сметка плащаме за една услуга, която не ни е нужна. Деница Златева, която по това време е директор на „Булгаргаз", го е казала. Тя не е участвала във всички разговори", подчерта депутатът от БСП.
Процес на сключване на договора
Стойнев разкри и подробности относно процеса на сключване на договора: „Водени са разговори, след което пристига един договор по пощата на „Булгаргаз", който вече е парафиран от министъра. Договорът е трябвало да се изпълни. Министърът е принципал – той ръководи всички дружества и носи отговорност за тях".
Според депутата по време на изслушването в пленарната зала не е станало ясно кой е правил изчисленията за договора „Боташ".
Финансовото състояние на „Булгаргаз"
Особено притеснителен според Стойнев е фактът, че „Булгаргаз" в момента е в много тежко финансово състояние. Той сподели, че публично е помолил сегашния министър на енергетиката да изготви юридически анализ какво би се случило, ако държавното дружество фалира.
Депутатът потвърди информацията, че от една година България не е плащала на Турция по този договор, но подчерта, че страната ни няма как да не се издължи по него.
Политически контекст
В отделно изказване от парламентарната трибуна по-рано същия ден, Стойнев определи договора с „Боташ" като неизгоден за държавата, като постави случая в по-широк политически контекст.
„Договорът с „Боташ" е неизгоден за държавата и тази констатация е ясна за всички. Но за това вината е основно политическа и трябва да признаем, че 4 години липсваше политически диалог и държавническо мислене. Позволихме едно безвремие, през което служебни правителства да сключват договори, които не са в тяхната компетентност", заяви председателят на парламентарната група на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА".
По време на изслушването в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков съобщи, че разходите на България по договора с турската газова компания „Боташ" могат да достигнат до 6 милиарда лева.