България е последна по ръст на заплатите в Европа

0
Не е вярно, че в България заплатите са по-ниски, защото производителността е по-ниска
Не е вярно, че в България заплатите са по-ниски, защото производителността е по-ниска

Производителността в Източна Европа нараства с 80-85%, но заплащането в тези държави продължава да е 25-30 на сто от германските заплати - със същото ниво на производителност, което означава, че съотношението е 1 към 3, дори 1 към 4 на заплатите.

Това каза генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) Лука Византини на откриването на Алианса за сближаване на заплатите в Европа в столичния хотел "Рамада". Целта на конференцията е да се сключи алианс между профсъюзите и работодателите, за да има общ европейски стандарт от заплатите, така че равен дял от добавената стойност в икономиката да отива в работниците

Лука Византини изтъкна, че България е в дъното на таблицата по отношение на растежа на заплатите. Той допълни, че сближаването на заплатите е голямо предизвикателство. От ЕКП отчитат значително подобрение, особено по отношение на минималните заплати, но това не е достатъчно, за да се преодолеят различията.

Последното десетилетие се е отразило драматично в намаляване на заплатите на цялата територия на ЕС. Спадът в нетната стойност, без да се взема в предвид инфлацията, е средно с около 30 на сто, добави Лука Византини.

Има милиони хора, които работят, но не могат да свържат двата края, изтъкна генералният секретар на ЕКП и допълни, че това е основен проблем. Проблемът е, че тази ситуация се влошава в държави като България и други страни от Югоизточна Европа.

Не е вярно, че в България и другите държави от Източна Европа заплатите са по-ниски, защото производителността е по-ниска, подчерта Византини. Не е вярно, че заплатите са по-ниски, защото разходите за живот са по-малко, добави още той. Генералният секретар на ЕКП изчисли, че заплатите между Източна и Западна Европа са различни, но цените са близки и разходите за живот са сходни.

"Това са неравенства, които влияят върху системите за социално осигуряване", каза Византини. По думите му тези неравенства влияят и върху устойчивото развитие в държавите в средносрочен и дългосрочен план.

Според Лука Византини трябва да има институции за колективно трудово договаряне, които да работят ефективно. Той смята, че средната прослойка на населението трябва да бъде подкрепена и именно на хората от тази група трябва да се повишат заплатите. Точно натам трябва да се насочи колективното трудово договаряне, изтъкна генералният секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпа, детето не ще да заспи.
Да му изпея ли песен?
- Първо опитай с добро!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари