АФП: "Малката Виена" преживява разцвет на туризма

4
Русе се възползва от предимствата на Шенген
Русе се възползва от предимствата на Шенген Снимка: Facebook / Бонка Ангелова

Русе се възползва от предимствата на Шенген

Откакто България се присъедини напълно към Шенгенското пространство в началото на годината, Русе преживява истински туристически разцвет. Премахването на граничните проверки доведе до значително увеличаване на трафика през Дунав мост, като основният поток от туристи идва от съседна Румъния.

Според данни на румънската агенция за управление на пътищата, от януари до март 2025 година границата при Гюргево е била пресечена от около 160 000 автомобила в сравнение със 128 000 през същия период на миналата година, съобщава АФП.

Кристиан, пътуващ от Букурещ, споделя предимствата на новата ситуация: Шенген е по-бързо: вече не се редим на опашки, за да ни проверяват документите". Той пътува 75 километра от румънската столица до Русе, за да закупи по-евтини цигари и парфюми.

Петият по големина град в България, известен още като "Малката Виена" заради еклектичната си архитектура, вече активно се адаптира към новата си клиентела. Ресторантите отпечатват менюта на румънски език, а търсенето на персонал, владеещ и двата езика, се увеличава.

"Има доста румънски туристи, главно заради по-лесното им влизане в България", споделя Тодор Рацов, управител на ресторант. "90% от менютата ми вече са налични на румънски език", добавя той.

Икономически ефекти

Според Адриан Николов, старши икономист в софийския "Институт за пазарна икономика", основният ефект от присъединяването към Шенген засега е свързан почти изключително с туризма. С течение на времето ще бъде интересно да се оцени въздействието върху оборота на хотелите и ресторантите.

От новата реалност се възползват и транспортните компании. "За компаниите, чиито камиони пресичат границата, това означава намалено време за пътуване, по-надеждни срокове за доставка и по-ниски разходи за гориво и персонал", обяснява Николов.

Румънската транспортна федерация изчислява, че всеки превозвач може да спести средно по два до три часа при преминаване на границата, което се превръща в "допълнителни пари и допълнителни товари".

Културен туризъм

Ефектът от присъединяването към Шенген се усеща и при културните обекти. Басарбовският манастир край Русе, наречен на името на пастир, чиито мощи се почитат в Букурещ, посреща все повече румънски посетители.

Отец Алеко от манастира е забелязал явно увеличение на броя посетители: "След като минат през Русе, те не спират да идват, да запалят свещ и да се помолят на светеца", отбелязва той, визирайки овчаря, превърнал се в Свети Димитър.

"Има какво да се види, цените са по-достъпни. А българите са много гостоприемен народ", споделя Оана Манулеску, преводачка от Букурещ, посетила манастира със семейството си.

Създадената през 1985 година Шенгенска зона включва 25 от 27-те държави-членки на Европейския съюз, както и Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Тя позволява на повече от 400 милиона души да пътуват свободно в рамките на зоната.

Румъния и България изтърпяха разочароващо 13-годишно чакане за пълноправно членство и най-накрая се присъединиха на 1 януари 2025 година, след като Австрия оттегли заплахата си да наложи вето.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    2
    Пак ли!
    Било известно Русе като "Малката Виена" - няма ли да спрете да подхранвате този комплексарски мит! Единственото нещо общо е Дунав. "Виенски" ли ви изглеждат половината от сградите по Главната, които са като оставени на разрушение, докато собствениците им гушат огромни наеми от магазините на партера? "Виенски" ли ви е бетонираният кей с умрялата растителност, или центърът, станал дом на помияри и писта на изродчета на бесни тротинетки и дъртаци на колелета? Айде стига вече! А на "клиента" долу, който по-далеч от ДЗС-то явно не е ходил - в северната част на Гърция, където все повече българи ходим на море, почти няма меню в заведение, което да няма и български текст.
  • 1
    1
    Клиент
    Сервилните българи и майка си ще пробутат с румънски етикет на мамалигарите, само да закачат няколко леи. Аз досега не съм чул български ресторантьор да благодари на българите че му правят оборот. Дойдоха двама изпаднали румънци в dacia и вече край- това са новите спасители. Абе гявури с една дума. Скоро очаквайте и менюта на турски.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари