Градските автобуси по линията Русе - Гюргево тръгват най-рано през лятото

4
Тепърва се очаква определяне на спирките и разписанието за Русе
Тепърва се очаква определяне на спирките и разписанието за Русе Видео: NOVA

Тепърва се очаква определяне на спирките и разписанието за Русе

Градска автобусна линия с международен маршрут ще свързва Русе и Гюргево, но стартът ѝ ще се забави поне до лятото на следващата година. Причината е тежкият трафик и непредсказуемото придвижване по Дунав мост заради основния ремонт на съоръжението. Това стана ясно след среща между представителите на местната власт от двата бряга на реката, съобщи NOVA.

Проектът, който придобива реални измерения след влизането на България и Румъния в Шенген, предвижда линията да функционира като хибрид – хем градска, хем международна.

Два електробуса и четири курса дневно

Община Русе вече е направила решителна стъпка с осигуряването на подвижния състав. Подписан е договор за безвъзмездна финансова помощ за закупуването на два електрически автобуса, които ще обслужват направлението.

"Много сме напред в тази идея, защитихме проект и вече е подписан договор, по който с европейски средства ще бъдат доставени два електробуса със зарядни станции. Много по-добре е да бъде направена тази връзка с електрически транспорт", заяви общинският съветник от БСП Иван Иванов, цитиран от NOVA.

Румънската страна е предложила схема с четири курса дневно – два сутрин и два следобед. Според плана на Гюргево, началната спирка ще бъде на техния Централен пазар, а последната на румънска територия – непосредствено преди Дунав мост. В Русе маршрутът тепърва ще се уточнява чрез обществено допитване.

"Твърде вероятно е да има маршрут от Автогара Юг, също така и от Автогара Изток", поясни заместник-кметът на Русе Димитър Недев. Интерес към линията е заявен и от частен румънски превозвач, докато от българска страна оператор ще бъде общинското дружество "Общински автотранспорт".

Битка за евтини билети

Ключов момент в преговорите е цената на пътуването. Амбицията на местната власт в Русе е билетът да струва колкото за градския транспорт, въпреки международния характер на линията.

"Румънската страна казва, че някъде около 12 леи ще бъде билетчето, което е равностойността на 2 евро и половина. Нашите амбиции са това да бъде на цената на градския транспорт", коментира Иван Иванов.

За да се постигне тази социална цена, Общината започва разговори с Министерството на транспорта за премахване на таксата за преминаване на Дунав мост за тези конкретни автобуси.

"Дори и да не решим този проблем, ние ще се стремим цената на билета да бъде около цената на градския транспорт, тъй като разстоянието в много случаи е много по-късо, отколкото разстоянието между двата края на град Русе", категоричен бе зам.-кметът Димитър Недев пред NOVA.

Улеснение за гражданите

За жителите на трансграничния регион новата връзка е дългочакана. Добриян Добрев, моряк в румънска речна компания, пътува често между двата града.

"Предпочитам да пътувам с личния си автомобил. Налага ми се някой път и в 6 часа сутринта да съм там. Но за хората, които не разполагат с кола, би било чудесно да има", споделя Добрев.

Реализацията на проекта обаче зависи пряко от приключването на основните ремонтни дейности по Дунав мост, които в момента затрудняват трафика.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Анонимен
    Колкото 24 та ходи до Метро! Смях!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Много обичам да ходя на събрание на етажна собственост. Винаги гласувам за увеличаване на таксите. Аз живея в къщата отсреща...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари