4 ИТ отличници от Русе получиха грамоти от МОН

2
Общо 34 са отличените ученици по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“
Общо 34 са отличените ученици по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“

Общо 34 са отличените ученици по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“

Тридесет и четирима отличници получиха грамоти от Министерството на образованието и науката след обучение по Национална програма „Обучение за ИТ умения и кариера“. Общо 185 зрелостници завършиха тригодишния курс по приложно програмиране тази година и придобиха квалификация по професията.

Трима от учениците са с пълни шестици – от обучението си по националната програма и от държавния изпит за придобиване на професионална квалификация по приложно програмиране. Това са близнаците Пламен и Стоян Дарджикови от Профилирана математическа гимназия „Константин Величков“ в Пазарджик и Петър Иванов от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив.

Обучението по Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ се организира от пет центъра в София, Пловдив, Бургас, Русе и Правец. Двадесет и двама от наградените ученици са се обучавали към центъра в Пловдив с координатор Росен Вълчев - преподавател по информатика в Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" в Пловдив. Петима от отличниците са от центъра в Бургас, четирима – от Русе, а останалите трима – от Правец.

Грамоти получиха девет учители и преподаватели от ИТ фирми и университети за високи постижения на своите ученици.

В Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ могат да се включат ученици в Х клас, които изучават професия от направление „Компютърни науки“. В рамките на три години те придобиват III степен на професионална квалификация по професията „Приложен програмист“. Занятията се организират присъствено и само при необходимост се провеждат онлайн. Уроците са в свободното време на учениците – през седмицата, в събота и неделя и/или през ваканциите.

От настоящата 2022-2023 учебна година в едногодишен курс на обучение могат да се включат и ученици в XII клас, които се обучават по специалност „Програмно осигуряване“ от професията „Програмист“.

От 2017 г. досега през обучение за ИТ умения са преминали 2500 ученици. Всеки един от тях е бил на стаж в ИТ фирма, а над 85% са започнали работа в този сектор. Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии. Те се включват в преподаването, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари