Визите за САЩ ще паднат, но не с нелепата кампания на Захариева

0
​Ако Вашингтон реши, че геополитическата цена си струва, бързешком ще ни вкара сред привилегированите
​Ако Вашингтон реши, че геополитическата цена си струва, бързешком ще ни вкара сред привилегированите

Борисов ще трябва да потърпи до март, за да разбере дали има шанс да получи желаното падане на визовите ограничения.

Хубаво е да събираш полезен опит от успелите. Така сигурно е мислела външният ни министър Екатерина Захариева, когато призова българските граждани с „добро визово досие” да последват челния опит на поляците и en masse да кандидатстват за американска виза. Така щял да падне процентът на отказите от страна на щатското посолство, а с него и последната бариера, ограничаваща българите да пътуват до „страната на свободните”, пише Людмил Илиев във вестник СЕГА.

Вярно е, поляците успяха. Свалиха под 3 процента отказите, а това, наред с дела на просрочените визи, е най-важният формален критерий. Като резултат през септември м.г. Държавният департамент на САЩ обяви, че Полша ще бъде включена в т.нар. Visa Waiver Program. Това означава, че полските граждани скоро няма да се нуждаят от виза, за да посетят Щатите за 90 дни с цел бизнес или ваканция. Това беше сериозно постижение, което несъмнено спомогна за успеха на управляващата партия „Право и справедливост” на парламентарните избори през октомври 2019 Така България остана една от последните държави в ЕС (наред с Румъния, Хърватска и Кипър), които още са извън щатската Visa Waiver Program. На Стратегическия диалог БългарияСАЩ, проведен преди дни, изникна надежда, че това може да се промени – американският посланик Херо Мустафа съобщи, че през март най-високопоставеният служител на Държавния департамент, отговарящ за консулските въпроси (иначе казано, и за визите), ще посети България. Това окуражи премиера Бойко Борисов да прогнозира, че ограниченията пред пътуващите българи ще отпаднат до „година, година и нещо”.

Колкото и обаче да му се иска на Борисов предизборно да се похвали, че е свалил визите, това няма как да стане с около 9 процента откази, колкото са сега. Затова и Захариева излезе с полската „схема”: да се проведе „кампания например за това дори хора, които нямат намерение да пътуват до САЩ, но с добро визово досие да кандидатстват за визи”. „Това ми го споделиха американците”, обоснова се Захариева.

Идеята беше подхвърлена доста безразсъдно в публичното пространство, без каквато и да било конкретика, и разбираемо беше посрещната с подигравки и негодувание. Доброволци ли ще набира правителството да се редят пред посолството? Откъде пари за таксите, които се плащат за визите? По този изкуствен начин ли се надяват българските власти да си подобрят реномето пред САЩ? И не е ли нелепо външен министър да призовава българите да лъжат в официални документи пред чужда държава?! Пък било то и в името на постигането на някаква благородна в нейните очи цел.

И какво всъщност са направили поляците?

Нещата, както винаги, са по-сложни, отколкото изглеждат на пръв поглед. Още през 2016 г. Доналд Тръмп предизборно обеща на американските избиратели от полски произход, че ще вкара Полша във Visa Waiver Program. Като изпълни обещанието, той си спечели благодарността на полската диаспора в САЩ (около 10 милиона), която вероятно ще се трансформира в гласове на предстоящите президентски избори. Неслучайно авторитетното издание „Вашингтон Поуст” обяви добрата новина за Полша със заглавието „Тръмп действа, за да си подсигури полско-американския вот през 2020 г.”.

Но не става въпрос само за електорални съображения. Полша е най-важният и предан американски съюзник в Източна Европа. Страната приютява хиляди американски военни и е основен двигател на енергийно-транспортната инициатива „Три морета”, горещо подкрепяна от Вашингтон, защото заобикаля Русия. Да не говорим, че Полша е готова да вложи колосални суми за своята военна модернизация, купувайки оръжие от САЩ (само поръчаните 32 американски изтребителя F-35 ще струват 6.5 млрд. долара). На този фон започва да става ясно защо кампанията, за която говори нашият външен министър Захариева, се проведе с такава ревност и старание от американското посолство във Варшава.

Да, точно от посолството. През април 2019 г. местните щатски дипломати обявиха, че стартират кампания под хаштага #VisaWaiverDlaPolski. При това ударна – изрично заявиха, че до септември същата година процентът на отказите трябва да бъде рязко намален. За целта призоваха поляците да кандидатстват за визи и да се постараят да изпълнят заложените критерии. Междувременно полската авиокомпания LOT стартира паралелна кампания, за да ограмотява гражданите как правилно да си подават молбите. До септември делът на отказите падна до 2.76%, показва американската статистика.

Всичко това подсказва, че решението за отпадането на визите за полските граждани е било политическо. След това е останало само да се изпълят някои бюрократични изисквания.

Няма причина да се съмняваме, че същото ще важи и за България. И може би вече се случва – изтребителите са поръчани, а на Стратегическия диалог БългарияСАЩ се постигнаха споразумения в областта на отбраната, енергетиката и 5G технологията. Тоест, това, през което премина Полша, започваме да преминаваме и ние сега. И на съседна Румъния, която също силно желае да е привилегирован партньор на САЩ, Тръмп намекна миналата година, че напредва към отпадане на визите.

Остава да разберем дали геополитическата ни стойност е достатъчно висока, за да ни класира за Visa Waiver Program. Ако е така, няма какво да мислим за недоизкусурените идеи на Захариева – американското посолство и кампания ще ни измисли, и ще я проведе. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари