"Шениер" отказа да удължи срока на офертата за доставка на 7 танкера втечнен газ

0
За първите три танкера с втечнен газ, които да дойдат тази година, няма осигурени терминали нито в Гърция, нито в Турция
За първите три танкера с втечнен газ, които да дойдат тази година, няма осигурени терминали нито в Гърция, нито в Турция

За първите три танкера с втечнен газ, които да дойдат тази година, няма осигурени терминали нито в Гърция, нито в Турция

"Получен е отговор от "Шениер". Компанията не може да удължи срока на офертата, тоест остава до 19 август. България трябва да посочи терминал за доставка на втечнения газ", каза пред журналисти служебният министър на енергетиката Росен Христов, който инспектира българския участък на междусистемната газова връзка България-Гърция, предаде БТА.

Служебният енергиен министър информира, че по тази тема е имал вчера среща със заместник-министъра на енергетиката на Турция, който е поел ангажимент преди изтичането на срока на офертата от "Шениер" да отговори дали при тях има свободни терминали, които може България да използва през следващите месеци за разтоварване на някой от тези танкери. Системата на Турция също е много натоварена, но се проверява и по-късно днес или утре се очаква отговор дали има възможност да се намери свободен терминал.

"За първите три танкера с втечнен газ, които да дойдат тази година, няма осигурени терминали нито в Гърция, нито в Турция", обясни Росен Христов. Той добави, че министерството е събрало оферти от компании, които имат запазени слотове в Гърция, но тук идва въпросът и с цената. Затова паралелно "Булгаргаз" обяви търгове за газ, който да бъде доставен през газопроводи, така че да се доставят необходимите количества за септември. Има увереност, че може да се осигурят нужните количества газ и за октомври. Ако успеем да разтоварим някои от танкерите, е добре. Ако не успеем, ние имаме резервни варианти, като тук основното е не количеството, а цената, заяви Росен Христов.

От новото ръководство на "Булгаргаз" ще се изисква много активно да реагират на всякакви промени на пазара на газ, обясни Росен Христов. Според него трябва по-рано да се търсят алтернативни източници на газ, както и по-рано да се осигурят слотове. Служебният министър даде за пример, че вместо да се чака служебното правителство, за да осигури слотове за втечнен газ, това е могло да бъде договорено паралелно с подаването на офертата от "Шениер". Освен това трябва да се разрешат и ликвидните проблеми на "Булгаргаз". По думите на Христов от предишното ръководство на обществения доставчик е трябвало много по-бързо и агресивно да търсят източници на финансиране. "От новото ръководство се очаква много по-динамично да работят. Това са експерти, които вече са били в "Булгаргаз" – те са напълно запознати и с компанията, и с индустрията, и с целия бизнес, така че очаквам от тях доста по-добро и динамично представяне, синхронизирано с динамичната среда, в която се намираме и е породена от външни фактори“, подчерта Росен Христов.

"Ще започнат незабавно преговори за увеличаване на количествата газ от Азербайджан в рамките на съществуващия анекс или с нов договор", съобщи служебният министър на енергетиката. Обсъждат се и варианти с големи турски компании, които работят с различни източници на газ. Те проявяват интерес за подписването на средносрочни договори. Дори да не бъдат доставени въпросните танкери с втечнен газ, компанията "Шениер" е силно заинтересована да работи с България и в бъдеще. От тях също има оферти, въпросът е на каква цена. Идеята на служебния министър е да се осигури газ на минимум 120, 130, 150 процента от нуждите на страната ни с възможности да се прехвърлят количества от един договор на друг, за да се обезпечи България не само от геополитически сътресения, но и от технически.

"Приоритетно ще се преговаря с Азербайджан, с няколко турски компании, които са големи доставчици на газ. На база на това какви количества газ ще може да доставят посочените доставчици, може да се подновят разговорите с "Газпром". "Още не сме сигурни, че това ще се наложи, но го имаме като опция", допълни Христов. По думите му, ако министерството реши да го прави, най-вероятният сценарий е да се поиска възстановяване на доставките по съществуващия договор.

"Дори и да се подновят разговорите с "Газпром", не е сигурно обаче дали руската компания би искала да работи с България, тъй като предишното правителство е направило някои "резки стъпки" по общите отношения с Русия", коментира Христов. Според него на фона на едни доста усложнени отношения между двете страни, той не знае от "Газпром" как биха реагирали и колко гъвкави биха били. Затова по тази тема нещата са усложнени като цяло. Енергийният министър се надява, че икономическият интерес не е толкова тясно свързан с политическия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    Гошо куче лошо
    Мерси Киро, п.д.раст ...
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари