7 факта за кокошите яйца, които е добре да знаете

0
Познаването им ще ви позволи да разберете тяхното ниво на свежест, начини на съхранение и опасността, дебнеща в черупката
Познаването им ще ви позволи да разберете тяхното ниво на свежест, начини на съхранение и опасността, дебнеща в черупката Снимка: Dunavmost

Кокошите яйца са най-разпространеният продукт на планетата

Хората, които не се придържат към стриктното вегетарианство, ги консумират ежедневно както самостоятелно, така и в готови ястия.

Този на пръв поглед прост продукт има свои собствени факти, които ще ви помогнат да погледнете на него по нов начин, споделя Actualno.

Какво трябва да знаете за яйцата?

1. Висока хранителна стойност

Едно пилешко яйце по своите хранителни свойства е сравнимо с 50 г месо или 200 мл краве мляко. Според специалистите е необходимо да се яде поне 1 яйце на всеки 2-3 дни, за да се поддържат нужните нива на протеини. Продуктът се усвоява напълно от организма и не провокира натрупването на токсини в червата.

2. Ефект върху холестерола

Информацията, че яйцата повишават нивата на холестерола е мит. В продукта почти няма наситени мазнини, които са отговорни за образуването му. Но има много ненаситени, които са необходими за образуването на полезен холестерол, който участва в метаболитните процеси.

3. Размери на яйцата

Най-голямото яйце, снесено от обикновена кокошка носачка, тежи 163 г и беше официално записано в Книгата на рекордите на Гинес. Какво се е случило с рекордьора след инцидента никъде не се съобщава. Най-големите ядливи яйца са щраусовите. Те могат да достигнат до 20 см в диаметър.

4. Черупки - нюанси

По пазарите и магазините можете да видите, че цветът на черупката на яйцата е различна една от друга: бежова, бяла, зеленикава, кафява със светло петънце. Сянката зависи от породата пилета. Вкусът, ароматът и качеството на натуралния продукт не се различават.

Единственият въпрос е естетиката.

5. Салмонелоза

Бактерия, която причинява опасно чревно разстройство, придружено от диария, интоксикация, повръщане, виене на свят, а понякога и загуба на съзнание. Намира се в птичи изпражнения и лесно може да се пренесе в яйчени черупки. За да предотвратите инфекция, след закупуване на яйца ги измийте с вода и препарат. Директно в яйцето е изключително рядко срещана.

6. Съхранение на яйца

Съхранението на натурален продукт трябва да се извършва стриктно в хладилник. Той ще запази своите свойства и свежест, всички хранителни вещества. Освен това, споменатата по-горе салмонела умира при температури под +6 градуса.

Специалистите съветват продуктът да се поставя в килийките с острия край надолу, за да не се смесват евентуални бактерии във въздушния джоб в широката част на яйцето със съдържанието му.

7. Метод за тестване на свежест

Най-лесният начин да тествате яйцата е в съд с вода. Тези, които лежат на дъното, говорят за безупречната си свежест и качество.

Широките части на продукта, стърчащи на повърхността, показват, че яйцата не са първа свежест, но могат да се консумират след термична обработка.

Познаването на фактите за кокошите яйца ще ви позволи да разберете тяхното ниво на свежест, начини на съхранение и опасността, дебнеща в черупката.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари