Защо студентите във Великобритания трупат все повече дългове?

1
Сред тях има и доста българи
Сред тях има и доста българи Видео: NOVA

Сред тях има и доста българи

Разследване на Би Би Си разкри тревожна тенденция във Великобритания - над милион и 800 хиляди души дължат над 50 000 паунда студентски заеми. Сред тях има и много българи, които са финансирали обучението си на Острова чрез тези заеми, но поради различни причини забавят тяхното връщане.

Във Великобритания студентските заеми са съществена част от финансирането на висшето образование. Завършващите английски университети често започват своя професионален живот с дълг от около 45 000 паунда, тъй като разчитат на заеми за покриване на таксите за следване и личните си разходи. Положението се усложнява от икономическата криза, растящата безработица и увеличаващите се лихви, които затрудняват връщането на заемите.

Във Великобритания условията за връщане на студентските заеми зависят от момента на кандидатстване и действието на съответния план за погасяване. Например, според новия план №5, влязъл в сила след есента на 2023 година, студентите не са длъжни да връщат заемите си, докато учат. Въпреки това, след дипломирането или при прекъсване на обучението, те трябва да започнат да погасяват заемите си, ако годишният им доход надхвърли 25 000 паунда. За тези, които получават по-високи доходи, например 28 000 паунда на година, месечната вноска ще бъде около 22 паунда. Размерът на вноската се увеличава пропорционално с нарастването на доходите.

Карина Кирякова, консултант по студентски въпроси, споделя, че много българи са се възползвали от възможността за студентско финансиране във Великобритания преди Брекзит. Тя самата е помогнала на около 1000 българи да кандидатстват за максималното финансиране, което възлиза на до 25 000 паунда на година. Много от тези студенти сега имат дългове от над 100 000 паунда.

Финансирането, на което студентите разчитат, се състои от няколко части: една част покрива таксите за университета, които достигат до 9250 паунда на година, а друга част е за покриване на личните разходи, които могат да достигнат до 16 000 паунда на година. Тези средства помагат на студентите да се издържат, докато учат и работят. Допълнителни средства се отпускат на студенти, които са родители, грижат се за възрастен човек или са в неравностойно положение. За щастие, тези допълнителни средства не трябва да се връщат.

Проучвания показват, че само 20% от студентите, които са получили заем, успяват да върнат цялата сума. Останалите продължават да трупат дългове, въпреки усилията на британските власти да събират вземанията, дори когато длъжниците се преместят в чужбина. Например, ако студент се върне в България и декларира доход над 26 000 лева на година, той ще трябва да погасява заема си с месечна вноска от около 100 лева.

Една от особеностите на британската система е, че студентските заеми имат давност от 40 години. Ако до този момент заемът не бъде изплатен, той се заличава. Това е една от причините, поради които много хора, особено в условията на икономическа криза, не бързат да върнат парите, които са взели.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    6
    N/A
    Защото са тъпи и прости като американците.....финансово необразовани
  • 3
    5
    до 3
    Ти не знаеш каква е идеята, ама понеже ти липсва умствен капитал, а не си съгласен с #2, единственото, което можеш да кажеш, за да му се противопоставиш е да го обидиш. Това показва най-елементарните индивиди - спори им се, не са съгласни, но нямат нито аргументи, нито информация, защото нито четат, нито се интересуват - крайно неграмотни и само лапат пропаганда. Същите идиоти не могат да обяснят защо през 2020 трябваше целия свят да стои вкъщи и да се ваксинира с някаква съмнителна субстанция срещу някъв вирус, със съмнително съществуване, както и не могат да дадат логично обяснение, защо Русия напада Украйна, само че мразят Русия, без да знаят защо. Такива хора е тъжно и страшно, че ги има и не са хич малко. Глупави, излъгани, и горделиви и не искат да си признаят, че грешат, но нямат и никакви аргументи, само могат да обиждат, но да мислят с главите си или да си правят собствено проучване, не могат и не искат, трябва някой друг наготово да им сдъвче пропагандата и да им я изсипе с фуния в главата, ако може да е с цветни картинки и да не е повече от 1 минута и 30 секунди наведнъж, защото след това вниманието им се отвлича от по-важни неща.
  • 11
    4
    2 до 3:
    Идеята е да ти го подам от гъза в устата, „умничката“ ми тя, както си свикнала!
  • -13
    3
    до 2
    то идеята е друга ама нали си прост
  • 14
    2
    Ами нали....
    Това е идеята – да сте цял живот длъжници! Така слушкате, изпълнявате безропотно каквото ви наредят, правите свирки и анилингуси на господарите и даже се „ваксинирате“ когато ви кажат, че е за ваше добро! А ще папкате само ако ви подхвърлят някое „цифрово“ €вро в акаунта!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю за работа:
- Имате ли опит като търговец?
- На един арабски шейх с 32 жени, му продадох надуваема кукла.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари