Защо когато се нахраним, ни се доспива

0
Вижте шест причини за това
Вижте шест причини за това

Ястието ви е било богато на въглехидрати и мазнини

На всеки се е случвало след хранене да му се прииска да си легне за една кратка дрямка. На някои хора дори им се случва постоянно. За жалост, невинаги можем да си позволим почивка след хранене, а мудността определено пречи да довършим задачите си за деня. Има редица фактори, които могат да допринесат за това да сте по-уморени след хранене, отбелязва Аз-жената и посочва някои от тях.

Консумирате алкохол заедно с храната

Обичате към вкусно ястие или салата да добавяте и чаша вино? Тогава не се учудвайте, че след това усещате спад на енергия. Алкохолът потиска централната ни нервна система, което ни кара да се чувстваме сънливи, смятат западни учени. Този седативен ефект не трае дълго, но ако консумираният алкохол е вечер, близо до времето, в което обикновено си лягате, сънят ви може да не е спокоен.

Консумирате храни с триптофан

Някои храни могат да нарушат качеството на съня ни, докато други могат да ни направят по-сънливи, особено тези, които съдържат триптофан. Това е аминокиселината, която се съдържа в пуешкото месо и други богати на протеини храни като соя, спанак, яйца, сирене, тофу, риба и други.

Тялото ни използва триптофана, за да синтезира серотонин, който е невротрансмитер, помагащ за регулиране на съня. Възможно е повишеният синтез на серотонин да е отговорен за сънливостта ви след хранене, ако в менюто ви е имало някоя от изброените храни.

Ястието ви е било богато на въглехидрати и мазнини

Някои от любимите ни и не чак толкова здравословни храни могат да ни накарат да се усещаме мудни след консумация, особено ако съдържат големи количества въглехидрати и мазнини. По време на процеса на храносмилане, в тънките черва се синтезира храносмилателният хормон холецистокинин.

Когато хапваме по-тежки храни, с високо съдържание на захар, вредни въглехидрати и мазнини, като парче пица например или fast food, тогава се синтезира холецистокинин, който подпомага разграждането на мазнините и протеина. Някои западни изследвания показват, че има връзка между високите нива на този храносмилателен хормон и сънливостта.

Порциите ви са обилни

Понякога усещането за умора след хранене е свързано повече с това какво количество сме изяли, а не с вида на храната. Колкото по-голяма е порцията ви, толкова повече енергия отделя тялото ви, за да я разгради. Изразходваната енергия води до усещане за умора.

Не спортувате

Редовната спортна активност доказано подобрява качеството на съня и ни помага да минимизираме това усещане за умора след хранене. Редица проучвания са доказали, че редовното спортуване помага за увеличаване на енергията и намаляване на умората. Ето защо, ако водите заседнал начин на живот или не спортувате достатъчно, вие не създавате енергиен резерв в тялото си.

Някои здравословни състояния

В редки случаи умората след хранене може да е признак на друг здравословен проблем. Състоянията, които могат да влошат сънливостта след хранене, са:

  • диабет;
  • хранителна непоносимост или хранителна алергия;
  • сънна апнея;
  • анемия;
  • щитовидната жлеза не е достатъчно активна и други.
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако след петдесет не си харесвате живота, то сипете си още петдесет!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари