Започна строителството на лота от Русе до Бяла

0
Инвестицията в аутобана надхвърля 448 милиона евро
Инвестицията в аутобана надхвърля 448 милиона евро

Инвестицията в аутобана надхвърля 448 милиона евро

Официално стартира строителството на втория лот от автомагистралата „Русе – Велико Търново“. Символичната първа копка на 40-километровото трасе от Русе до Бяла бе направена днес в присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, кмета на Русе Пенчо Милков и областния управител проф. Любомир Владимиров.

Бъдещият аутобан ще свързва Североизточна и Южна България, като едновременно с това представлява международен транспортен коридор между Румъния, България, Гърция и Турция. Общата стойност на строителството в този участък възлиза на малко над 448 милиона евро.

Срокове за изпълнение и технически параметри

Новата отсечка обхваща трасето от км 0+500 до км 40+640. Проектът разполага с готов технически план, приключили отчуждителни процедури и валидно разрешение за строеж. Пътят ще премине през землищата на четири общини в регион Русе – Иваново, Борово, Две могили и самия областен град.

Според регионалния министър Иван Шишков проектът е сериозно закъснял в годините. Той напомни, че преди три години обектът е обявен за национален и тогава са одобрени Подробните устройствени планове (ПУП) за 70 км от него.

"Времето сега започва да тече отново. Сроковете за завършване на двата лота на магистралата са до края на 2029 година, като се надявам това да се случи и по-рано", заяви Иван Шишков. Той допълни, че за третия участък от Бяла до Велико Търново все още липсва одобрен ПУП.

Бъдещите магистрали у нас отиват на концесия

Министърът на регионалното развитие обяви съществена промяна в стратегията за изграждане на мащабни пътни обекти в страната. По думите му бъдещото строителство на магистрали в България ще се извършва на принципа на концесията.

"Ние ще направим проектите на новите магистрали, Подробните устройствени планове, ще отчуждим терените и ще ги дадем на концесия. Няма да има проблем да има интерес към тях, защото през тази територия минава страшно много движение", поясни Иван Шишков. В момента се извършва анализ дали третият лот до Велико Търново също да бъде отдаден по този икономически модел.

Предстоят и нови разговори с Румъния за изграждането на втори мост над река Дунав при Русе, тъй като след влизането в Шенген инфраструктурата се е оказала транспортно неподготвена за натоварването.

Финансиране и пътна безопасност

Изграждането на трасето „Русе – Велико Търново“ се съфинансира по европейската програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027, като безвъзмездната финансова помощ за първите два лота възлиза на малко над 500 000 евро.

Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова подчерта, че целта на Европейския съюз е да постигне нулева смъртност по пътищата до 2050 година. Към момента черната статистика у нас показва нива на смъртност, които са с над 70% по-високи от средните за общността, а новата магистрала трябва фундаментално да разреши въпроса с безопасното пътуване в Северна България.

Цялостното проектно трасе на автомагистралата е с дължина 132,84 км и започва от Русе при бъдещия трети мост над Дунав, достигайки до град Дебелец, където трафикът се разделя към проходите Шипка и Републиката.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    1
    раследващ
    тиквата от банкя 30 години лъга хората , пак за него гласувайте .
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, хайде на площада! Има калайджийски пазар за булки.

- Не, сине. Това са абитуриентки.

Нови коментари