Влогър от кораба с хантавирус отиде на сватба в Истанбул

1
Медицински екипи в защитни костюми евакуираха пасажерите на Тенерифе
Медицински екипи в защитни костюми евакуираха пасажерите на Тенерифе Снимка: AP

Световната здравна организация потвърди трима починали от заразата

Турският ютубър Рухи Ченет е присъствал на многолюдна сватба в Истанбул броени дни след като е слязъл от круизния кораб MV Hondius, на който бе регистрирано огнище на смъртоносен хантавирус, съобщават от списание People.

Младият мъж се е качил на борда на плавателния съд в Ушуая, Аржентина, на 1 април, за да заснеме репортаж за отдалечен архипелаг в Южния Атлантик. Влогърът е бил на кораба по време на първия смъртен случай сред пасажерите, като е напуснал круиза на 24 април. След прибирането си в Турция, Ченет е присъствал на сватбено тържество на 3 май – дни преди Световната здравна организация (СЗО) да публикува официалния си подробен доклад за разпространението на вируса.

Хронология на изолацията

"На датата, в която присъствах на сватбата, епидемията от хантавирус не беше обявена от Световната здравна организация", заявява Ченет в публикация в социалните мрежи.

По думите му, след като се е прибрал в родината си, здравните власти са го информирали, че не е необходимо да бъде поставян под задължителна карантина, ако няма изявени симптоми. Впоследствие той е преминал към режим на самоизолация и си е направил изследвания, които са отрицателни.

Липса на информация на борда

Пред американската телевизия NBC ютубърът разказва за хаоса и липсата на предпазни мерки в първите дни на кризата. Според него персоналът на кораба е бил убеден, че първият починал пътник си е отишъл от естествена смърт.

"Не бяхме добре информирани", категоричен е Ченет. Той допълва, че след фаталния изход, пътниците масово са се опитвали да утешат вдовицата на мъжа, без да подозират, че тя също носи вируса.

"Всички я съжаляваха. Прегръщаха я и разговаряха с нея. Хората просто се опитваха да я подкрепят, защото беше загубила съпруга си. Тя ни наричаше своите ангели закрилници", споделя Ченет пред Daily Mail.

Малко след това операторът на Ченет забелязва друг пътник с тежки симптоми, което кара екипа да се заключи в кабината си и да прекъсне контакт с останалите пасажери. Вдовицата на първия починал мъж напуска кораба заедно с Ченет, но състоянието ѝ се влошава рязко и тя умира два дни по-късно в болница в Йоханесбург.

Официалните данни на здравните власти

Към момента Световната здравна организация съобщава за общо осем случая на заболяването, свързани с круизния кораб, като трима души са починали. Шест от инфекциите са лабораторно потвърдени като вирус от Андите – единственият познат вариант на хантавируса, при който е доказано предаване от човек на човек.

През уикенда се проведе мащабна евакуация на останалите пътници на Канарските острови. Медицински екипи в защитни костюми свалиха пасажерите от кораба след обстоен преглед, за да бъдат транспортирани със самолети до родните им държави.

Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) и СЗО оценяват риска за широката общественост като нисък. На борда са изпратени експерти и 2 500 диагностични комплекта, като към момента институциите не препоръчват рутинна карантина за безсимптомните контактни лица.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари