Високоскоростен влак: Пътуването от София до Русе би отнемало около 1 час и 30 минути
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
България изостава в развитието на високоскоростни железопътни линии, алармират експерти
Експерти по железопътен транспорт изразиха общо мнение, че изграждането на високоскоростни железопътни линии в България трябва да се превърне в държавна политика. По време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА те подчертаха, че страната ни изостава значително в развитието на този вид транспорт в сравнение със съседните държави.
Инж. Румен Марков, управител на „Лардж Инфрастръкчър Проджектс“ ООД, изтъкна необходимостта от 10-годишна програма за развитие на високоскоростния железопътен транспорт. Той подчерта, че липсата на средносрочни и дългосрочни програми в сектора излага пътническия железопътен транспорт на огромен риск.
Според Марков, политическите партии трябва да приемат политиките на Европейския съюз за високоскоростните железници и да постигнат консенсус за тяхното реализиране в България. Той посочи, че частният сектор проявява интерес към изграждането на високоскоростни линии, включително чрез концесии, докато държавните органи не предвиждат такива проекти.
Железопътният експерт Симеон Евтимов подчерта, че високоскоростните железопътни линии трябва да бъдат приоритет за държавата, тъй като те се превръщат във важен геостратегически фактор. Той допълни, че железопътните линии за 160 км/час не могат да се считат за високоскоростни.
По време на пресконференцията бяха представени данни за потенциалното време за пътуване по някои основни дестинации, ако бъдат реализирани високоскоростни железопътни линии в България. Например, пътуването от София до Варна би отнемало около 2 часа, до Русе – 1 час и 30 минути, до Букурещ – 2 часа и 15 минути, а до Солун – 1 час и 30 минути.
Адвокат Николай Николов очерта правната рамка около развитието на високоскоростния железопътен транспорт и изграждането на такива проекти в България.
Експертите са единодушни, че изграждането на високоскоростни железопътни линии в България е не само необходимост, но и възможност за развитие на страната. Те призовават държавата да предприеме решителни действия в тази насока.
Докладвай този коментар за нередност
×Приказки от 1001 нощ: Тъпи констатации, които и обикновен човек, не експерт, може да направи. Докога само приказки?! Каква туристическа държава без инфраструктура, вкл. железопътна?! Какви инвестиции? И изобщо каква икономика в 21 в.?!
Докладвай този коментар за нередност
×Дедо ви Ванго: Голема работа сме на думи и обещания сме първи и правим всичко , досущ като управниците . Ето на втори мост над Дунава Русе - Гюргево изградихме за магистралата Русе - София да не говорим . Аерогара Русе успешно се справя с изкуственния дъжд . А за водния канал Русе - Варна просто нямам думи .
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Влаковете пътуват със същата средна скорост, с каквато се движеха преди половин век. Вие това не успяхте да промените за 50 години. Какви високоскоростни влакове бълнувате?
Докладвай този коментар за нередност
×Обичам БДЖ: Високоскоростните линии са естествено еволюция на ЖП инфраструктурата, въпросът е имаме ли материалната финансовата , та да не говорим и организационна способност - нечия подизпълнителна фирма ще дръпне "няколко" лева . Със сигурност предвид нашата доста гъста ЖП система ще трябва и сериозна фортификация и ревизия на участъци от основните направления за да позволят скорости над 160 км/ч
Докладвай този коментар за нередност
×Аре стига!: Аре стига с тия високоскоростни пътнически влакове! Русе-София, тинтири минтири. Колко пътника ще имате в денонощието? 10? 15? На каква цена ще ги возите? Пътнически ЖП транспорт е ефективен единствено и само ако е между мегаполиси.