"Величие" влиза в парламента
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1

Решението на КС пренарежда състава на 51-вото Народно събрание
Конституционният съд на България публикува решението си по делото за оспорване на изборните резултати от парламентарните избори, проведени на 27 октомври 2024 г. С него съдът обявява избора на 16 народни представители за незаконен и предизвиква пренареждане на парламентарния състав.
Сред най-съществените промени е влизането на партия „Величие“ в 51-вото Народно събрание. Според решението на КС партията е преминала 4-процентната бариера за влизане, след като окончателното преизчисление ѝ отрежда 97 497 гласа – със 107 гласа над необходимия минимум от 97 390.
Кои депутати губят местата си?
Решението на съда обявява за незаконен избора на следните народни представители:
- Ешереф Ешереф (АПС);
- Светослав Тодоров („Възраждане“);
- Ивайло Митковски (ПП-ДБ);
- Деян Петков (МЕЧ);
- Андрей Вълчев (БСП - Обединена левица);
- Росен Иванов (МЕЧ);
- Павлин Йотов (ГЕРБ-СДС);
- Емил Трифонов (ИТН);
- Станислав Анастасов (ДПС - Ново начало);
- Борислав Петков (МЕЧ);
- Александър Ненков (ГЕРБ-СДС);
- Иван Кючуков (ИТН);
- Виктор Папазов („Възраждане“);
- Метин Качан (ДПС - Ново начало);
- Теменужка Петкова (ГЕРБ-СДС);
- Никола Джамбазов (ГЕРБ-СДС), който заема мястото на Теменужка Петкова.
Как се променя разпределението на гласовете?
След преизчислението на гласовете някои партии губят, а други печелят допълнителна подкрепа. Най-големи загуби понася „ДПС - Ново начало“, която губи 1 110 гласа. ГЕРБ-СДС губи 452 гласа, „Възраждане“ – 108, а БСП - Обединена левица – 42.
От друга страна, „Има такъв народ“ отчита 31 гласа повече, МЕЧ - 28, ПП-ДБ - 11, а АПС - 1.
Скандал около делото в Конституционния съд
Решението на КС идва в разгара на скандал, разразил се след като председателят на съда Павлина Панова заяви в национален ефир, че се прави опит за саботаж на делото.
Спорът възникна, след като се оказа, че 780 гласа от 7 секции са изчезнали при проверката на вещите лица от КС. Председателят на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов подаде сигнал до прокуратурата заради липсващите гласове.
Централната избирателна комисия (ЦИК) вече предостави на Конституционния съд окончателните данни от повторното преизчисление. Това се случи на 12 март, след заседание на ЦИК, когато изтече срокът, даден на „Информационно обслужване“.
Ден по-рано парламентът проведе извънредно заседание, на което бяха изслушани ръководствата на ЦИК и „Информационно обслужване“. Прокуратурата поиска достъп до документите по делото за изборите, но КС отказа да ги предостави, аргументирайки се, че конституционното дело не е приключило.
Какво следва?
Очаква се парламентът да проведе заседание, на което да бъде обсъдено как ще се попълнят местата на обявените за незаконно избрани депутати. Ситуацията предизвиква напрежение в парламентарните групи и може да доведе до допълнителни размествания в състава на Народното събрание.
Докладвай този коментар за нередност
×1125g: Ze po 🛸 sfeta12mart