ВАС: Ограниченията за дизелови автомобили в София остават

0
Столичната община запазва зоните с ниски емисии, а дизеловите автомобили ще намалеят до под 20% от автомобилния парк до 2026 г.
Столичната община запазва зоните с ниски емисии, а дизеловите автомобили ще намалеят до под 20% от автомобилния парк до 2026 г. Снимка: БГНЕС

Столичната община запазва зоните с ниски емисии, а дизеловите автомобили ще намалеят до под 20% от автомобилния парк до 2026 г.

Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди Наредбата за създаване на зони с ниски емисии в София, с което запазва ограниченията за движение на замърсяващи автомобили в столицата. Това решение означава, че дизеловите автомобили ще продължат да бъдат постепенно изтласквани от центъра на града, като се очаква до 2026 година те да съставляват под 20% от общия автомобилен парк.

Съдебното решение е в съответствие с политиките на Европейския съюз за намаляване на вредните емисии и подобряване на качеството на въздуха. Според ВАС, общините имат правото да въвеждат мерки за ограничаване на замърсяването, когато това представлява риск за здравето на гражданите и околната среда.

Какво предвижда Наредбата?

Оспорваната Наредба е част от „Комплексната програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община (2021-2026)“, приета през април 2021 година. В нея са заложени мерки за:

  • Създаване на зони с ниски емисии, където движението на по-стари и замърсяващи автомобили ще бъде ограничено;
  • Поетапно намаляване на броя на дизеловите автомобили, особено в централната градска част;
  • Ограничаване на употребата на определени видове горива и отоплителни уреди, които допринасят за замърсяването на въздуха.

Решението на съда и ефектът върху шофьорите

Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване. Според съда, Наредбата съответства на националните и европейските политики за чист въздух и не противоречи на законодателството на Европейския съюз.

Това означава, че собствениците на по-стари дизелови автомобили в София ще трябва да се съобразят с ограниченията или да обмислят алтернативи като преминаване към по-екологични превозни средства.

Какво следва?

Въвеждането на зоните с ниски емисии е част от дългосрочната стратегия на Столична община за създаване на „Зелен град“. Промените ще бъдат наблюдавани от Европейската комисия, която ще отчита ефекта им върху качеството на въздуха.

Остава да се види как тези мерки ще бъдат приети от гражданите и дали ще доведат до реално подобрение в качеството на живот в София.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Много възпитано дете имаш! На колко е?
- На два шамара и три дни без таблет.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари