Уволнена от Туитър служителка: Всичко беше толкова унизително!

0
Мелиса Ингъл е освободена от работа с SMS
Мелиса Ингъл е освободена от работа с SMS Снимка: Stephen Lam / AP

Мелиса Ингъл е освободена от работа с SMS

"Всичко беше толкова унизително": хиляди загубиха работата си, след като Илон Мъск придоби Туитър. Бивша служителка разказва пред АРД как е била уволнена и какво се случва в момента в Туитър.

Уволняват я със SMS. Мелиса Ингъл просто вече не може да влезе в програмите, която ѝ трябват, за да изпълнява служебните си задължения в Туитър. Веднага ѝ става ясно, че работата ѝ в компанията е приключила. "Всичко беше толкова унизително и дистанцирано", разказва жената. Официалното писмо за уволнението пристига чак два дни по-късно - по електронната поща, информира Дойче Веле.

Откакто Мъск купи Туитър

"В момента по цял ден се занимавам с това да си търся нова работа", казва доскорошната служителка в компанията на Илон Мъск. Изключително трудно е да си намериш работа точно сега, казва тя, защото в момента пазарът е пренаситен с високо квалифицирани хора. А без работа е невъзможно да продължиш да живееш в такъв скъп град като Сан Франциско.

Мелиса Ингъл е по професия анализатор на данни, а в Туитър повече от година работи в групата на модераторите, които наблюдават публикуваните съдържания. Тоест, тя следи за туитове с проблематично съдържание. "Ние разработихме и поддържахме алгоритмите, които автоматично разпознават туитовете с лъжливи политически информации", обяснява уволнената.

Според нея откакто Илон Мъск купи Туитър, фалшивите новини се множат - а и не само те. В сравнение с времето преди това двойно са се увеличили оплакванията заради реч на омразата и обидни туитове. Ингъл смята, че причината се крие в уволняването на много служители.

И обяснява защо: в Туитър се появяват средно по 37,5 милиона туитове на час. Проверката за нарушения като реч на омразата, фалшиви новини или порнографски съдържания с деца се извършва с помощта на изкуствен интелект и алгоритми - просто защото хората не биха смогвали сами да следят този гигантски поток.

Но алгоритмите не са всесилни. "Те не работят перфектно. Не могат да разпознаят например пародията или сатирата", обяснява Ингъл. Ето защо са необходими живи хора, които се грижат за алгоритмите, усъвършенстват ги, актуализират ги - включително и в случаите, когато се променят законите. Защото алгоритмите умеят само това, на което са били "научени". Днес обаче в Туитър остро не достигат хора, които да проверяват критичните туитове, казва уволнената служителка.

В една Уотсап-група тя поддържа връзка с бивши и настоящи служители на компанията. Илон Мъск беше обявил, че се създава Съвет за модериране на съдържанията, в който трябваше да влязат представители на различни политически направления, но такъв съвет явно все още не съществува, казва Ингъл. "Хора, които са работили или още работят в тази област, не са чували нищо по въпроса."

"Моралът на служителите е на дъното"

Мелиса Ингъл била назначена не с нормален трудов договор, а като пренаета служителка чрез фирма посредник. Тя говори пред репортерите на АРД в Калифорния именно защото не е подписала иначе обичайното споразумение за неразпространяване на служебна информация. По същата причина обаче не получила и никакво обезщетение.

"Много съм разтревожена и искам обществеността да научи какво се случва в момента в Туитър", казва Мелиса. Според нея моралът на служителите буквално се е срутил. Илон Мъск наредил например да се претърсят различни служебни чатове - и онези, които го критикували, трябвало да си вървят.

Мелиса Ингъл не знае дали в ръцете на Мъск Туитър изобщо ще оцелее: "Във всички случаи обаче платформата не може да функционира като здрав организъм - поне не с този екип, който модерира съдържанията в момента".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    3
    colibri
    Tази работа на Ингъл-"да следи за туитове с "проблематично съдържание- на лъжливи полит. информации'' или с други думи- политическа цензура. И в соца имаше цензура, но сегашната е превърната в норма- всеки трябва да се придържа към нея или рискува да му затворят акаунта. Свобода на изразяване на лично мнение-''Виж ми окото!". :)
  • 2
    2
    Spermaman
    Че и се псувахме като каруцари, а сега всички си много тъкно-обидни. Турвам го на тази "модераторка".
  • 7
    1
    М-хм!
    Едно време не изпитвахме никаква нужда от "социални мрежи", просто се контактувахме на живо, очи в очи. Пък и деца правехме по старомодния начин!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари