Учени създадоха злато със свойствата на пластмаса
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Плътността му е 10 пъти по-малка от тази на обикновения метал
Специалисти от Федералната политехническа школа в Цюрих (ETH Zurich) създадоха 18-каратово злато, наподобяващо пластмаса. Плътността му е почти 10 пъти по-ниска от тази на обикновеното, предаде ТАСС.
Това изобретение отваря нови възможности за часовниковата индустрия, като значително намалява теглото на корпуса с хронометри, уточняват от агенцията.
Обикновеното 18-каратово злато, състоящо се от 3/4 злато и ¼ мед, има плътност 15 г/куб. см. А металът, създаден от учените в Цюрих, е с плътност 1,7 г/куб.см. За да постигнат този резултат, учените използвали протеинови влакна и полимерен латекс, за да образуват матрица, в която вмъкват дискове от златни нанокристали. „В допълнение, светлото злато съдържа безброй миниатюрни джобове въздух, които не се виждат с просто око“, изтъква Центърът за изследвания и обучение в Цюрих.
Експертите споделиха резултатите от своите изследвания в статията. "Това злато има свойствата на пластмасата", каза пред репортери професорът от ЕФА в Цюрих Рафаеле Мазенга.




















НОИ отчита масово бягство от пазара на труда преди пенсионна...
НОИ отчита масово бягство от пазара на труда преди пенсионна...
Продуктите от малката потребителска кошница поевтиняват с...
Данъчна реформа скара водещи икономисти в България
Данъчна реформа скара водещи икономисти в България