Учени създадоха мишки с козина на мамут

0
Революционна генна технология връща характеристики на изчезнали видове
Революционна генна технология връща характеристики на изчезнали видове

Colossal Biosciences постигна значителен напредък в генното инженерство, редактирайки седем гена едновременно

Биотехнологичната компания Colossal Biosciences отбеляза поредна стъпка напред в амбициозния си проект за генетично възпроизвеждане на качества от изчезнали животински видове. Учените успяха да създадат мишки с дълга, гъста и вълнеста козина, наподобяваща тази на отдавна изчезналия вълнест мамут, съобщи Асошиейтед прес.

Вълнестите мамути са обитавали мразовитите тундри на Европа, Азия и Северна Америка, преди да изчезнат преди около 4000 години. През 2021 година Colossal Biosciences привлече вниманието на научната общност с амбициозния си план за съживяване на вълнестия мамут, а по-късно и на птицата додо.

Във вторник компанията обяви, че нейните учени са успели да редактират едновременно седем гена в миши ембриони, за да създадат гризачи с необичайна козина. Тези изключително космати мишки са наречени Colossal woolly mouse.

Ние идентифицираме ключови черти на изчезнали животни чрез изучаване на древна ДНК, за да ги пресъздадем генетично в съществуващи животни", обясни главният изпълнителен директор на компанията Бен Лам.

Резултатите от изследването са публикувани онлайн, но все още не са минали през процеса на независима научна проверка. Независимо от това, постижението е впечатляващо от технологична гледна точка според биолога Винсънт Линч от Университета в Бъфало, който не е част от проекта.

Стратегия за генетични модификации

Учените от Colossal Biosciences са прегледали ДНК бази данни с гени на мишки, за да идентифицират тези, които са свързани с текстурата на козината и с метаболизма на мазнините. Главният учен на компанията Бет Шапиро поясни: „Всяка от тези генетични вариации вече присъства в някой вид гризач, но ние ги събрахме в една мишка".

Биолозите са избрали тези две мутации, тъй като те вероятно са свързани с устойчивостта на студ – качество, което вълнестите мамути е трябвало да притежават, за да оцелеят в праисторическата арктическа степ.

От компанията съобщиха, че са се фокусирали първо върху мишки, за да потвърдят дали процесът работи, преди евентуално да преминат към редактиране на ембриони на азиатски слонове, които са най-близките живи роднини на вълнестите мамути.

Скептицизъм в научната общност

Някои учени обаче са скептични относно потенциалната полза от този подход за опазването на природата. „Всъщност вие не възкресявате нищо, не връщате древното минало", коментира Кристофър Престън, експерт по дива природа и околна среда в Университета на Монтана.

Може би ще успеете да промените модела на козината на азиатския слон или да го адаптирате към студа, но това няма да върне вълнестия мамут. Това е промяна на азиатския слон", допълни Престън.

Тъй като азиатските слонове са застрашен вид, ще има „много процедури и бюрокрация", преди да се придвижи напред какъвто и да е план за генетични модификации, призна Бен Лам, чиято компания е събрала над 400 милиона щатски долара финансиране.

Потенциални приложения извън "съживяването"

Въпреки скептицизма, усъвършенстването на прецизното редактиране на гени при животните може да има и други важни приложения. Според Бхану Телугу, който преподава в Университета в Мисури и не е участвал в новото изследване, същите методи биха могли да се използват за опазване на околната среда или в животновъдството.

Същият подход един ден може да помогне в борбата с болестите при хората", уточни Лам. Досега компанията му е създала две фирми в областта на здравеопазването. „Това е един от начините, по който печелим от бизнеса си", добави той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари