Цветлин Йовчев: България е лесна мишена за Русия

0
Според експерта България не е подготвена за заплахата, Черно море не е достатъчна преграда
Според експерта България не е подготвена за заплахата, Черно море не е достатъчна преграда Снимка: БНТ

Според експерта България не е подготвена за заплахата, Черно море не е достатъчна преграда

Бившият министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев определи реакцията на българското външно министерство да привика руския посланик Елеонора Митрофанова като "нужна и навременна", след инцидента с руските дронове в Полша. В интервю за предаването "Още от деня" по БНТ той подчерта, че навлизането на руски дронове във въздушното пространство на Полша е "тежка провокация" с две основни цели.

"Мисля, че беше съвсем нужна и навременна тази реакция за привикването на руския посланик Елеонора Митрофанова в МВнР, тъй като това беше една доста тежка провокация. В тази провокация имаше две цели – първата е да провери каква ще бъде реакцията на партньорите от НАТО и втората – да провери готовността на противовъздушната защита на Полша," заяви Йовчев.

Според бившия вътрешен министър положителният аспект на ситуацията е бързата и категорична реакция от всички страни-членки на НАТО, включително и България.

"Ако говорим за днешния демарш, мисля, че позитивното е, че веднага имаше остра реакция от всички страни членки на НАТО. Не бива режимът в Русия да има каквито и да било илюзии за това каква ще бъде реакцията, че тя няма да бъде колеблива и ще бъде остра," коментира Йовчев.

България е уязвима

Въпреки единната реакция на НАТО, Цветлин Йовчев изрази загриженост, че резултатите от тази провокация показват неподготвеността на европейските страни за съвременна война. Той посочи, че дори Полша, която има значително по-развита противовъздушна отбрана от България, не е успяла да неутрализира всички дронове.

"Ние не сме подготвени за съвременната война," предупреди Йовчев, давайки за пример противовъздушната охрана на Полша, която не е успяла да отрази всички 19 дрона.

Експертът подчерта, че е необходимо спешно укрепване на отбранителните способности на страните от НАТО, включително България, особено в производството на боеприпаси.

"Оказа се, че целият ЕС не е в състояние да произведе необходимите боеприпаси, които Украйна има нужда, за да се отбранява," отбеляза той, добавяйки, че България има възможности за производство, но те не са достатъчни.

Предупреждение за България

Най-сериозното предупреждение от Цветлин Йовчев беше свързано с риска България да се превърне в следваща мишена на подобни провокации от страна на Русия.

"Русия е един изключително сериозен агресор, който е враждебно настроен срещу България и ни дели Черно море. Ние също можем да бъдем обект на провокация и не дай си, боже, и на атака. Така че от тази гледна точка нещата са много сериозни," заяви категорично бившият вътрешен министър.

В заключение Йовчев определи страната ни като "лесна мишена" и призова за влагане на сериозни усилия през следващите месеци за укрепване на отбранителните способности на България.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари