Тренд: Еврото плаши българите, но не вдигна рейтинга на президента
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

55% от българи не били информирани за еврото
Над половината български граждани не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. Въпреки това, подкрепата за инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум по въпроса не е довела до увеличение на неговото обществено одобрение. Същевременно, след лека ерозия в подкрепата, партията на Ахмед Доган е вече осма политическа сила. Тези данни са от проучване на социологическа агенция "Тренд", осъществено по поръчка на "24 часа".
През последните два месеца не се наблюдава съществена промяна в оценките за работата на основните държавни институции, въпреки динамичните събития около тях. За работата на парламента хората дават 15% положителни и 77% отрицателни оценки. Правителството се задържа на сходни нива за трети пореден месец, като през май положителните отзиви за управлението му са 26%, а негативните – 57%.
Инициативата за референдум на президента Румен Радев не се е отразила на оценката за неговата работа, като за пореден месец не се отчита динамика. 41% от анкетираните са доволни от работата му.
В електоралната картина също не се наблюдават съществени промени. ГЕРБ запазва първата си позиция с 26,2% от гласуващите. С изключително близки стойности са "Продължаваме промяната – Демократична България" (13,8%) и "Възраждане" (13,5%). Лек ръст се регистрира при "ДПС – Ново начало" до 11,6% сред гласуващите. БСП – Обединена левица задържа нивата си от 6,8%.
Три партии разполагат със сходна подкрепа – "Има такъв народ" с 6%, МЕЧ – 5,9%, а при ДПС (Ахмед Доган) се регистрира ерозия до 5,8% от гласуващите спрямо 6,7% през март. "Величие" остават близо до ръба на парламентарната бариера с 3,9% подкрепа сред гласуващите.
С инициативата на президента Радев за провеждането на референдум, както и наближаващата дата за публикуване на конвергентния доклад, темата за еврозоната се превърна в основна през месеца. Ето защо проучването тества няколко индикатора, свързани с нея.
Над половината (55%) от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България. Тези, които казват, че са информирани, са 41%. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Висшистите са над половината сред знаещите.
59% от интервюираните одобряват инициативата на президента Радев за провеждане на референдум за приемането на еврото в България през 2026 година. 31% не подкрепят подобно допитване.
Сред възможностите за избор от три твърдения за приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че България трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 година, 33% – че еврото трябва да се въведе, но това да стане в следващите години, а 38% – че България не трябва да въвежда еврото. Най-висока подкрепа за еврото през 2026 година изразяват най-младите възрастови групи (18-29- и 30-39-годишните).
Най-резервирани към приемането му за национална валута пък са най-възрастните и социално уязвимите групи.
Електоратите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната – Демократична България" са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 година.