Трансплантиран французин пристига в Русе за донорска кауза

1
65-годишният Жан - Мишел Льолини живее с ново сърце от 35 години
65-годишният Жан - Мишел Льолини живее с ново сърце от 35 години Снимка: Изпълнителна агенция „Медицински надзор“

65-годишният Жан - Мишел Льолини живее с ново сърце от 35 години и пътува над 4500 километра, за да популяризира донорството на органи

Жан - Мишел Льолини, 65-годишен французин, който живее с трансплантирано сърце от 35 години, пристига в Русе утре като част от своето грандиозно пътешествие с велосипед през Европа. Пътуването му започна на 12 април 2025 г. от Saint-Brevin-les-Pins, Франция, и ще завърши в Констанца, Румъния, след повече от 4500 километра преминати с велосипед.

"Спортът ми помогна да се справя със страничните ефекти от лечението и да приема трансплантирания орган", споделя Льолини, който е преминал през сърдечна трансплантация през 1990 г. в парижката болница „Питие Салпетриер".

В Русе френският активист ще бъде посрещнат от представители на Изпълнителна агенция „Медицински надзор", Българския Червен кръст – Русе и Регионалната здравна инспекция, които подкрепят каузата за популяризиране на донорството на органи.

Пътувания с мисия

На 23 май Льолини ще продължи от Русе през Тутракан към Силистра и Румъния. Въпреки трансплантацията, той води пълноценен живот – работи като фотограф и журналист, отглежда деца и практикува активно спортове като колоездене, бягане, алпинизъм и ски.

Този забележителен французин има богата история на подобни предизвикателства. През 2024 г. е прекосил Португалия с велосипед за „Европейските игри за трансплантирани" в Лисабон, през 2023 г. е извървял 1200 км в Япония, а през 2018 г. е преминал самостоятелно Пиренеите. През 1997 г., заедно с четирима други трансплантирани със сърце, е изкачил Монблан.

Каузата спасява животи

Неговата мисия е ясна – да повиши информираността за значението на донорството на органи. Според данни, които Льолини цитира, във Франция годишно се извършват между 5000-6000 трансплантации, но над 21 000 души чакат орган, а около 1000 умират, без да го получат.

"Всеки донор може да спаси до шест живота. Важно е да обсъдим желанието си със семейството," подчертава той.

Контактът с Жан-Мишел и информацията за неговата обиколка са осъществени благодарение на двама българи с трансплантирани органи – Георги Пеев, трансплантиран със сърце и бъбрек, и Борислав Игнатов, който живее във Франция.

Според официалните данни, България се нарежда сред страните с най-ниско ниво на донорство в Европейския съюз, което прави каузата на Жан-Мишел Льолини особено важна за повишаване на информираността в страната ни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари