Тръмп обяви рекорден трафик на петрол през Ормузкия проток

0
Позицията на Техеран срещу Белия дом
Позицията на Техеран срещу Белия дом

Позицията на Техеран срещу Белия дом

Рекордно количество от 19 милиона барела петрол премина през стратегическия Ормузки проток само за едно денонощие, след като Вашингтон частично отмени санкциите срещу Иран, съобщават от БНТ. Временното размразяване на износа за срок от два месеца е договорено след преговори в Швейцария. Новината беше обявена лично от американския президент Доналд Тръмп, но Техеран побърза остро да контрира част от твърденията му, което извади наяве сериозни разминавания между двете държави веднага след първия кръг от срещи.

Американските милиарди и фермерите на Тръмп

След тайните дипломатически совалки в Швейцария Белият дом направи неочаквана крачка назад, като временно открехна вратата за иранското черно злато. Вашингтон освободи блокирани ирански активи в размер на 12 милиарда долара, но американският лидер Доналд Тръмп веднага демонстрира типичния си прагматичен тон. Според неговите планове размразените авоари ще останат в сметка под строг американски контрол и ще се използват изключително за хуманитарни нужди.

„Тези пари ще влязат в нашата страна. Ще купуват храни, от които и без това отчаяно се нуждаят. Имат 91 милиона души, които гладуват. С парите, които ще им освободим, ще купуват от нашите фермери“, похвали се Тръмп, превръщайки геополитическия пробив във вътрешнополитически дивидент за американското земеделие.

От Техеран обаче веднага реагираха на американския триумфализъм, като категорично отрекоха да съществува подобна уговорка. Според ислямската република средствата са изцяло под техен контрол и никой няма право да им диктува как и къде да ги харчат.

Иранският отказ от ядрен контрол

Вторият голям препъникамък се оказаха твърденията на Белия дом, че Техеран е склонил на подновяване на международния контрол върху ядрената си програма. Докато американският вицепрезидент Джей Ди Ванс оптимистично обяви преговорите за успешни и подчерта, че Иран ще допусне инспектори за първи път от много време, реалността от другата страна изглежда съвсем различно. Ислямската република побърза да попари американските надежди, припомняйки, че достъпът на Международната агенция за атомна енергия беше прекъснат след военните сблъсъци.

Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Бакай излезе с изключително остра позиция, която напълно размина думите на Вашингтон:

„Не сме имали среща с генералния директор на Международната агенция за атомна енергия, нито пък имаме планове агенцията да инспектира ядрените съоръжения на Иран, повредени от военната агресия на Съединените щати и ционистите.“

Бъдещето на Ормузкия проток

На заден план, но с огромно икономическо значение, остава въпросът кой всъщност ще управлява най-важната петролна артерия в света. Докато милионите барели вече пътуват към световните пазари и свалят цените на горивата, Иран и Оман започват мащабно проучване на разходите за бъдещото съвместно управление на Ормузкия проток. Двете държави потвърдиха ангажимента си за осигуряване на безопасно преминаване на корабоплаването през района, но Техеран държи да се знае, че няма намерение да изпуска юздите на регионалния контрол. Въпреки временния компромис и глътката въздух за световната икономика, крехкото примирие между Тръмп и аятоласите вече показва първите си сериозни пробойни още преди да е изтекъл двумесечният срок.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Мила, защо си гола?

– Ами нямам какво да облека...

– Глупости, да ти преброим роклите: едно, две, здрасти Жоре, три, четири...

Нови коментари