Тонове азотен тор тровят река Черни Лом
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Следите от замърсяването се проследяват на 40 километра
Масирано замърсяване на река Черни Лом с течен азотен тор установиха експертите от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Русе. Лабораторните изследвания потвърдиха наличието на опасно високи нива на амониево-нитратен азот и фосфор във водите на реката, алармира Иван Белчев в социалната мрежа.
"Лабораторните данни за река Черни Лом показват високи нива на амониев-нитратен азот и фосфор, което сочи към замърсяване с течен азотен тор", съобщи Белчев, визирайки най-вероятната причина за екологичното престъпление - измиване на цистерна или бидони с течен азотен тор (UAN) директно в реката.
Следите водят на десетки километри
Тревожното откритие на характерна пяна в района на село Крепча, на около 40 километра от първоначалния сигнал при село Табачка, потвърждава мащаба на замърсяването. Информацията беше потвърдена от РИОСВ - Русе по време на заседание на постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе.
В момента се очакват допълнителни резултати от лабораторните анализи, както и данни от РИОСВ - Шумен, които ще помогнат за установяване на пълния обхват на замърсяването и евентуалните извършители на това екологично престъпление.























