Свиневъди искат квоти и минимални изкупни цени
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Производители от Русенско продават месото под производствената себестойност
Производители на свинско месо от Русенско настояват за въвеждане на държавни квоти и минимални изкупни цени на земеделската продукция, за да се гарантира продоволствената сигурност на България. Според бранша преработвателните предприятия трябва да бъдат задължени приоритетно да изкупуват родна суровина, преди да прибягват до внос от чужбина, съобщават от телевизия "КИС 13".
Продажби на загуба и липса на стратегия
Основният проблем пред сектора в момента са ниските изкупни цени, които не покриват разходите за производство. От свинекомплексите в региона посочват, че продават килограм живо тегло на цена от 1,20 евро, докато производствената себестойност надхвърля 1,30 евро. Според местните фермери държавата е оставила българското земеделие да се крепи единствено на европейските фондове, без да защитава националния интерес.
„Трябва коренно различен подход и национална стратегия, която да не зависи от чиновници. Слава Богу, сега поне няма да се сменят през няколко месеца. Надяваме се следващите четири години да има стабилност. Знаете какво беше – докато един министър на земеделието разбере за какво става въпрос, той вече не е на поста“, коментира свиневъдът от Русенско Вихрен Димитров.
Регулация по модела на енергетиката
Животновъдите предлагат въвеждането на минимални цени за хранителните продукти, правейки паралел с енергийния сектор. Те настояват и за промяна в потребителските нагласи, като призовават хората да търсят истински български храни.
„Например, ако в България ние, свиневъдите, произвеждаме едва 30% от необходимото свинско месо, значи трябва да произвеждаме два или три пъти повече. Първо българските преработватели и търговци трябва да изкупуват българската продукция. Трябва да има минимални цени. След като има КЕВР и на всеки шест месеца се определят цените на енергоносителите, щом може да има регулация там, не виждам причина да няма регулация и при храните. Храната също е енергия“, посочва Димитров.
Новата селскостопанска политика
Производителите виждат възможност за промяна през есента на 2026 година във връзка с приемането на новата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз. За да защитят исканията си, те настояват за спешна среща в Министерството на земеделието.
„Преди Европейският съюз искаше да ни изкара животновъдите виновни, че замърсяваме въздуха с метан и въглероден диоксид. Сега вече ставаме важни, защото продоволствената сигурност е също толкова важна, колкото и националната и военната сигурност. Но това не трябва да останат само лозунги. Трябват реални действия – квоти, минимални изкупни цени и директни продажби, без посредници, които прибират по-голямата част от печалбата“, допълва фермерът.





















