Руските банки отчитат рекордни печалби въпреки западните санкции

0
По данни на централната банка домакинствата са взели субсидирани ипотечни кредити, а сделките с групи, напускащи страната, са се увеличили
По данни на централната банка домакинствата са взели субсидирани ипотечни кредити, а сделките с групи, напускащи страната, са се увеличили

По данни на централната банка домакинствата са взели субсидирани ипотечни кредити, а сделките с групи, напускащи страната, са се увеличили

Руските банки отчетоха рекордни печалби през миналата година, подхранвани от бързината да се вземат субсидирани от правителството ипотечни кредити, както и от бума на финансиране за закупуване на активи, продавани от западни компании, които напускат страната, съобщава Financial Times, предаде bTV.

Въпреки строгите международни санкции, целящи да изолират руската финансова система като наказание за пълномащабното нахлуване в Украйна, банките ѝ са генерирали 3,3 трлн. рубли (37 млрд. долара) през 2023 г., което е около 16 пъти повече в сравнение с предходната година, се казва в доклад на Руската централна банка (РЦБ).

Резултатите бяха "донякъде изненадващи", заяви Александър Данилов, ръководител на отдела за банково регулиране на ЦБР. През март регулаторът беше изчислил, че печалбата ще бъде по-скромна и ще "надхвърли 1 трлн. рубли (11 млрд. долара)".

Рекордните печалби са още един признак за относителната устойчивост на руската икономика въпреки усилията на САЩ и Европа да ѝ навредят чрез търговски ограничения и други наказателни мерки. Във вторник МВФ съобщи, че вече прогнозира ръст на руската икономика от 2,6% през тази година, което е два пъти по-бързо от очакваното през октомври.

Голяма част от банковия сектор на страната е отрязан от международната междубанкова платежна система Swift и има малък или никакъв достъп до западните капиталови пазари в резултат на войната в Украйна.

Основната причина за скока на банковите печалби е 34,5-процентният ръст на ипотечните кредити, предизвикан от щедрата правителствена програма за стимулиране, целяща да стимулира потребителското търсене. Повече от половината от новите жилищни заеми бяха субсидирани.

Критичният лихвен процент на ЦБН е 16% след пет увеличения, започнали през юли, когато ставката беше 7,5%. Тя се доближава до исторически най-високата стойност от 20 %, достигната непосредствено след нахлуването в Украйна.

Докато общите лихвени проценти на руския ипотечен пазар са около 14%, субсидираните жилищни кредити се отпускат при лихви до 8% - и 6% за млади семейства - като разликата се покрива от държавния бюджет.

Руските граждани бързаха да вземат ипотечни кредити или поради страха, че програмата няма да бъде удължена след лятото, или за да инвестират бързо обезценяващите се рубли в недвижими имоти, се казва в доклада на ЦБР.

Политиците и регулаторните органи изразиха опасения, че субсидираните заеми имат обратен ефект, като прегряват цените на жилищата, вместо да направят жилищата по-достъпни и да стимулират търсенето.

Друг фактор, допринасящ за вътрешния кредитен бум, е отпускането на заеми на лица, които купуват активи от международни компании, принудени да ги продадат поради санкции или отчуждени от държавата.

Общият портфейл от корпоративни кредити на банките нараства с над 20% през 2023 г., като 500 млрд. рубли от новите кредити са свързани със сделките с чуждестранни компании, напускащи Русия, се посочва в доклада на ЦБР.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    7
    Р.О.Ф.Л
    Ролинг Он Д'ъ Флор ! Търкалям се по пода от смях. Казано на езика на новите ни "братя" американските либерали.
  • 7
    6
    Вълчо
    Ами като погледнем какво става в Германия, Франция, Италия, Гърция...май излиза, че не в Русия е зле..Не знам. Странна работа е евроатлантическата принадлежнност. Хем онези били "ушанки", "ватенки". "мурзилки", сиреч диваци някакви, хем се пищи на умрело че щели НАТО да нападали. Хем мрели гладни, мръзнели и магазините им празни, хем обаче плашат целия "Запад"... Странна работа.
  • 1
    5
    Българин
    Браво! Слава на Русия!
  • 2
    4
    хе
    Направо не знам как не си скъсах джендърската прашка при тази новина! Пеевски ага ме натъпка днес с опорки колко било зле в Русия, пък то банките на печалба...много се разстроих анално :(
  • 2
    3
    РускаБаба
    Замерзаем! Замерзаем! Замерзаем! Замерзаем! Замерзаем! Но се радваме, че банките направиха толкова пари на наш гръб!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Мъж, който си прави сам мусака и пълнени чушки, на практика е недостъпен!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари