Русе планира издигане на паметник на Христо Ботев в централната част на града
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1

Кметът Пенчо Милков и общински съветници внесоха предложение за почитане делото на революционера и поета
Общински съвет - Русе ще разгледа предложение за издигане на паметник на Христо Ботев в централната част на града. Инициативата идва от кмета Пенчо Милков и група общински съветници, които настояват за отдаване на заслужена почит към националния герой, чиято дейност има пряка връзка с историята на крайдунавския град.
Според внесеното предложение, историята на Русе е тясно свързана с националноосвободителното движение в България (1869-1875), за което свидетелстват множество паметници и събития в града. След гибелта на Васил Левски през 1873 година, Христо Ботев поема ръководството на Българския революционен централен комитет (БРЦК) през 1875 година и възобновява подготовката за въстание.
Връзките на Ботев с Русе
Инициаторите подчертават значимите връзки между Христо Ботев и Русе. В предложението се посочва, че русенецът Никола Обретенов е част от четата на Ботев, която слиза от парахода „Радецки" на Козлодуйския бряг. Четниците се заклеват пред знамето, изработено от сестрата на Обретенов - Петрана Обретенова, дъщеря на легендарната Баба Тонка.
„През 1875 година същото знаме е на 'Червеноводската чета', след което е развято на кораба 'Радецки'. То пряко обвързва нашия град с подвига на Христо Ботев", се посочва в предложението.
Връзката с революционера се потвърждава и от факта, че освен Никола Обретенов, в четата на Ботев са участвали и други русенци - Янко Боянов и Стефан Попдимитров. Отбелязва се още, че на отсрещния бряг на река Дунав, на пристанището в Гюргево, се намира паметна плоча, показваща мястото, от което на 16 май 1876 година Христо Ботев се качва с четата си на парахода „Радецки".
След разгрома на четата, ботевият четник Никола Обретенов и Стоян Заимов са разкарвани из целия град Русе със смъртна присъда, окачена на шиите им. Интересен факт е, че именно в Русе през 1888 година е публикувана най-ранната биография на Христо Ботев с автор Захари Стоянов.
Процедура за реализиране на проекта
В предложението се посочва, че след създаването на паметник на Васил Левски в Русе, следваща логична стъпка в отдаването на почит към националните герои е издигането на паметник на Христо Ботев.
„Русе остава длъжен на поета и революционера, който е пример за родолюбие и активна гражданска позиция, както бихме казали днес. Тъкмо затова той е важен за нашето настояще и изграждането на паметник показва признанието ни към неговия свободен дух", пише в мотивите на предложението.
Инициаторите предлагат процедурата да започне с принципно решение на Общински съвет - Русе за създаване на паметник на Христо Ботев, формиране на работна група и избиране на ръководител на тази група. Следващите действия ще бъдат съгласно законовите изисквания: задание за проектиране, конкурс, подробен устройствен план, схема за поставяне, идеен проект, макет или визуализация, одобряване от Общинския експертен съвет по устройство на територията, приблизителна количествено-стойностна сметка, определяне на източник на финансиране, включително дарителска сметка, и накрая - изграждане на паметника.
Предвижда се и определяне на сума в бюджета за 2025 година за провеждане на конкурс за проекта.
Докладвай този коментар за нередност
×а на: Панайот Хитов кога?!? От комунизма до къщата му стои плоча с намерение в района да се издигне паметник на войводата!