Работодателите ще носят по-малко отговорност за работата от вкъщи

0
Социалното министерство редактира леко предложенията си за хоум офиса
Социалното министерство редактира леко предложенията си за хоум офиса

Социалното министерство редактира леко предложенията си за хоум офиса

Работодателят ще носи по-малко отговорност, когато човек работи от вкъщи и не спазва предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд. Това е записало социалното министерство в редакция на проекта си за промени в Кодекса на труда, с които въвежда нови изисквания към хоум офиса, пише вестник СЕГА.

Промените предвиждат доста строги условия за работата от разстояние, която досега беше в свободен режим. Това, смятат вносителите, ще направи възможно повече хора да работят гъвкаво, въпреки че регулацията по-скоро ще постигне обратния ефект.

Проблемът, според редица работодателски организации, е, че сега Кодексът на труда им вменява отговорност за здравословните и безопасни условия на труд на служителите, които работят от разстояние, без те да имат възможност реално да контролират нещата. Изтъкват се всякакви примери за възникващи поради това проблеми - ако например служителят замине в чужбина, това влече друг тип данъчно облагане и осигуряване, а работодателят може да се окаже в небрано лозе за него.

С тези мотиви промените въвеждат нови изисквания към служителите, а и към работодателите. Мястото на работа от разстояние вече ще се записва в трудовия договор, което означава, че промяната - от София във Варна например, няма да е толкова лесна (тук имаше спор за тънката разлика между място на работа и работно място, поради което този текст също леко е редактиран, без тежестта на новите изисквания да е намалена). Служителят, освен това, ще трябва да предостави на работодателя си писмена информация за характеристиките на осигуреното от него работно място за хоум офис. Но поне му се размина помещението да отговаря на определена квадратура, защото това можеше да се окаже невъзможно за много хора.

Най-съществената редакция на първоначалния проект е в отговорността на работодателя. Тя предвижда, че отговорността на работодателя може да се намали, когато пострадалият е допринесъл за трудовата злополука, като е допуснал груба небрежност; а също и когато пострадалият не е спазил предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд.

Въпреки критиките от всички страни, социалното министерство е запазило и текста, който предвижда право на изключване само за работниците и служителите от разстояние. Социалните партньори смятат, че този текст е дискриминационен, защото такъв няма и за хората, които работят присъствено. Така излиза, че тях могат да ги притесняват в извънработно време, а хората в дистанционен режим - не.

Законопроектът бе обсъден на последната тристранка в началото на месеца и предстои да мине през Министерския съвет.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари